XV Festiwal Gombrowiczowski rozpoczęty. Do Radomia przyjechały teatry m.in. z Argentyny i Japonii

9 października 2022

„Więc do galopu. Pędźmy w cwał!” – tymi słowami z „Operetki” Rita Gombrowicz zachęciła widzów, by oglądali przedstawienia w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Tygodniowe wydarzenie w Teatrze Powszechnym zainaugurowały w sobotni wieczór dwa spektakle autora „Ferdydurke”: – „Iwona, księżniczka Burgunda” i „Zbrodnia z premedytacją”.

 

Teatr z Rzeszowa pokazał "Iwonę, księżniczkę Burgunda" (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

Z pierwszym przedstawieniem (reżyseria Waldemar Śmigasiewicz) przyjechał do Radomia Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, drugi (reżyseria Błażej Peszek) zaprezentowali aktorzy "Powszechnego". Zanim jednak wyszli na scenę, oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali: Małgorzata Potocka, dyrektor radomskiej sceny i wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. Z wdową po pisarzu organizatorzy połączyli się za pomocą łącza internetowego. - Cieszę się, że to właśnie Radom stał się miejscem, w którym spotykają się miłośnicy Gombrowicza. "Więc do galopu! Pędźmy w cwał!" - zachęcała do oglądania przedstawień słowami z gombrowiczowskiej "Operetki".

Dyrektor Potocka podkreśliła, że to uroczysta chwila dla Radomia i radomskiego teatru. - Chcę dodać, że jesteśmy obecni nie tylko w Radomiu, ale na całym świecie, bo są z nami przedstawiciele programów telewizyjnych. Cieszymy się, że nasz festiwal ma coraz większą widownię - mówiła. Przypomniała też, że 11 października, o godzinie 20.10 TVP Kultura pokaże radomską "Ferdydurke" w reżyserii Aliny Moś-Kerger.

Małgorzata Potocka dziękowała też wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji XV już edycji festiwalu: Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władzom Radomia i sponsorom, a także wszystkim pracownikom radomskiego teatru i wolontariuszom, którzy będą pomagać w wydarzeniach festiwalowych.

Na to, że festiwal jest częścią radomskiej kultury właściwie od 30 lat (odbywa się co dwa lata, więc w tym roku organizowany jest po raz 15)  zwrócił uwagę wiceprezydent Jerzy Zawodnik. - Jest to festiwal międzynarodowy. W tym roku wystąpią u nas zespoły nie tylko polskie, ale i z Argentyny oraz Japonii. Świat się zmienia, ale jak widać to, co napisał Gombrowicz, jest wciąż ważne i aktualne - mówił do publiczności w Teatrze Powszechnym.

Festiwal potrwa do soboty (włącznie), kiedy to na finał ze swoją interpretacją "Kosmosu" wystąpi teatr z Tokio. Dzisiaj (niedziela, 9 października) widzowie liczą na emocjonujące, artystyczne wydarzenia za sprawą Andrzeja Seweryna. Znakomity aktor zaprezentuje "Dzienniki" Witolda Gombrowicza. Spektakl o godz. 18.

Program festiwalu tutaj i tutaj.

bdb

Tags