XV jubileuszowa Uliczka Tradycji. Radomianie na progu wolności

8 września 2022

Najbliższy weekend (10-11 września) to czas na jubileuszową XV Uliczkę Tradycji”.  Tym razem podczas festynu historycznego radomianie – i nie tylko – przeniosą się w lata I wojny światowej, a konkretnie do okresu pomiędzy 1915 a 1918 r. Hasło wydarzenia brzmi „Na progu wolności”.

 

Uliczka Tradycji to ulubiony festyn radomian (fot. archiwum)

 

To niewątpliwie trudny czas w dziejach miasta – lata wojny, ale dla Radomia moment ostatecznego wycofania się Rosjan i dużo łagodniejsza austriacka okupacja miasta. Przyniosła ona oznaki powolnego „budzenia się” do niepodległości, w tym organizowania się grup formalnych (działających na niwie politycznej, gospodarczej i społecznej) czy tworzenia instytucji (np. Komisja Szkolna Ziemi Radomskiej). Radomianie zaczęli świętować patriotyczne rocznice, tym bardziej, że wreszcie mogli to robić niemal bez skrępowania i cenzury. Dlatego tegorocznej „Uliczce Tradycji” towarzyszy hasło "Na progu wolności".

Chcieli się bawić

Wspomniane lata – jak się okazuje – były także dla mieszkańców miasta okresem, w którym… chcieli się po prostu bawić. Korzystali więc chętnie z różnych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. I takiego klimatu podczas festynu Resursy też  nie zabraknie.

W sobotę, 10 września od godz. 18 organizatorzy zapraszają do budynku Resursy i na dziedziniec.  Ten wieczór potrwa do 21, a upłynie pod znakiem dobrej zabawy w duchu muzyki i tańca z epoki oraz… savoir-vivre’u. W budynku Resursy zainteresowani będą mieli okazję dowiedzieć się co nieco o kanonie dobrych manier sprzed stu lat. Oprócz warsztatów savoir-vivre’u odbędą się podobne zajęcia praktyczne przybliżające sztukę układania serwetek oraz ozdabiania różnych przedmiotów metodą dekupażu. Ponadto wyłonieni w quizie będą mogli wziąć udział w pokazie sommeliera Piotra Okonia.

Nogi rwą się do tańca

Z kolei na dziedzińcu Resursy nogi same będą rwały się do tańca, a to za sprawą warsztatów prowadzonych przez Oliwię Lucedarską. Poznamy kroki klasycznych tańców sprzed stu lat, ale będziemy też mogli nacieszyć oczy show, którym niewątpliwie będzie pokaz kankana. Z tańcem wiele wspólnego ma też inna sztuka sprzed lat, dziś już trochę zapomniana – szermierka. Jej pokaz w wykonaniu grupy dowodzonej przez niestrudzonego propagatora tego pięknego sportu – Pawła Łuk-Murawskiego, będzie niewątpliwie dużą atrakcją sobotniego wieczoru. Na deser – koncert jazzowy w wykonaniu grupy s’Kwartet, dowodzonej przez Jerzego Skwarka.

Szpital polowy w Resursie

W sobotę we wnętrzach Resursy będzie można obejrzeć trzy wystawy historyczne. Pierwsza to w zasadzie diorama, na której zostanie zrekonstruowane jedno z pomieszczeń lazaretu wojskowego z czasów I wojny światowej. Nie będzie to jakiś anonimowy szpital wojskowy, a konkretnie ten przeznaczony dla legionistów polskich, który mieścił się w samej Resursie. Druga z wystaw obejmie wybrane eksponaty udostępnione przez Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Będą to m.in. mundury trzech zaborczych armii, wybrane artefakty z tzw. „sztuki okopowej” oraz propagandowe pocztówki wydawane w tamtym okresie. Trzecia z wystawa to najciekawsze radomskie afisze wojenne ze zbiorów kolekcjonera Tomasza Staniszewskiego.

Spotkania z historią

Moc atrakcji czeka na gości „Uliczki Tradycji” także w niedzielę, 11 września. Organizatorzy zapraszają od godz. 13 do 20 do budynku Resursy, na jej dziedziniec oraz na ulicę Struga i plac Jagielloński. Wszystkie przestrzenie staną się głównie miejscem spotkania z historią. Po uroczystym otwarciu festynu będziemy świadkami symbolicznej inscenizacji zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie. Zobaczymy też scenki w wykonaniu aktorów i aktorek Teatru Powszechnego w Radomiu – zaprezentują wizytę Kornela Makuszyńskiego i Władysława Stanisława Reymonta w naszym mieście w 1915 roku oraz wystąpienia Marii z Kuźnickich Walewskiej i Marii Kelles-Krauz z wiecu kobiet radomskich w 1918 roku. W klimat epoki wprowadzą nas także scenki miejskie w wykonaniu artystów krakowskiej Grupy Locomotora (pucybut, gazeciarz, złodziej uliczny) oraz kataryniarz Dariusz Zmaza.

Spotkanie z historią umożliwi publiczności także grupa Pawła Łuk-Murawskiego. Nie tylko zaprezentuje pokaz szermierki na scenie głównej, ale i wystawę statyczną, na której będzie można zobaczyć karabiny ze wszystkich frontów I wojny światowej. Na „Uliczce Tradycji” pojawią się też rekonstruktorzy z grupy GRH „Bellum” z namiotem biura werbunkowego do legionów oraz strażacy z OSP Borkowice ze swoim wozem retro. Nie zabraknie zabytkowych powozów i armaty z epoki. To wszystko na zewnątrz, a w sali baletowej także historyczny akcent: inscenizacja kasyna oficerskiego z epoki. Rozgości się tam radomski klub szachowy „Roszada”.

Od operetki, przez kankana do burleski

O muzyczną oprawę tegorocznej „Uliczki Tradycji” zadbają najpierw artyści Operetki Wrocławskiej i Teatru Scena Kamienica z Wrocławia: Liza Wesołowska – sopran, Jarosław Janikowski – wokal, taniec oraz Adam Sychowski – fortepian. Przeniosą słuchaczy w świat przedwojennych kabaretów i teatrów operetkowo-rewiowych, które szturmem podbijały Europę. Na finał zaś – w repertuarze przygotowanym specjalnie na radomski festyn retro – zagra i zaśpiewa Ola Dzierżawska z zespołem Suweniry.

Nie zabraknie również tanecznych atrakcji. Zobaczymy m.in. kankana i elegancką odmianę burleski w wykonaniu artystek warszawskiej grupy Tancerze.pl. Panie postarają się porwać do tańca także publiczność, a to za sprawą prowadzonych przez nie warsztatów. Pokaz taneczny zaprezentuje też Oliwia Lucedarska z zespołem.

Kino z Polą Negri

Miłośnicy X muzy będą mogli natomiast obejrzeć trzy filmy z udziałem gwiazdy kina niemego – Poli Negri. W sali kameralnej Resursy zostaną wyświetlone: "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów", "Żółty paszport" (obydwa z 1918 roku) oraz "Bestia" (z 1917 roku). Dla tych, którzy wolą kontakt z żywym słowem i aktorami na scenie, Teatr Poszukiwań pod kierunkiem Katarzyny Sasal przygotował "Historie damsko-męskie" (w sali widowiskowej). Na dziedzińcu natomiast Teatr Resursa (dowodzony przez Roberta Stępniewskiego) wystawi spektakl dla dzieci pt. "Dobranocki Pana Jana".

Na dziedzińcu będzie moc atrakcji dla najmłodszych gości. Poprowadzą je profesjonalni animatorzy. Będą gry i zabawy ruchowe oraz konstrukcyjne. Dla nieco starszych dzieci – warsztaty kaligrafii prowadzone przez LinoCat z Radomia. Dzięki nim uczestnicy poznają sztukę estetycznego pisania. W strefie dziecięcej nie zabraknie również zajęć plastycznych oraz warsztatów „Majsterkowo”, które podczas niedawnych imprez cieszyły się ogromnym zainteresowaniem maluchów.

Ponadto podczas „Uliczki Tradycji” – nie tylko tradycyjnie kiermasz rozmaitości i stoiska gastronomiczne – ale i nowość: strefa chill-out z herbatami z całego świata.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZENIA:

10 września (sobota)

Dziedziniec Resursy
18.00 Przywitanie gości, zapowiedź atrakcji festynu
18.15 Pokaz tańców z epoki i warsztaty taneczne w wykonaniu Oliwii Lucedarskiej
18.30 Scenki rodzajowe w wykonaniu „Teatru Resursa”
18.45 Quiz historyczny (nagroda – udział w pokazie sommeliera)
19.30 Pokaz szermierki w wykonaniu grupy Pawła Łuk-Murawskiego
20.00 Pokaz kankana w wykonaniu grupy Oliwii Lucedarskiej
20.15 Koncert jazzowy grupy s’KWARTET Jerzego Skwarka

Sala kameralna
19.30 Pokaz sommeliera (dla osób wybranych w quizie)

Sala widowiskowa
18.00 Radom sprzed stu lat – prezentacja pocztówek z okresu I wojny światowej

Kawiarnia Resursy
18.00 Wystawa afiszy z I wojny światowej ze zbiorów Tomasza Staniszewskiego
18.30 Warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą dekupażu
19.30 Warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą dekupażu
20.30 Warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą dekupażu

Sala baletowa

19.00 Warsztaty savoir-vivre
20.00 Warsztaty układania serwetek

11 września (niedziela)

Scena główna
13.00 Uroczyste otwarcie „Uliczki Tradycji” i przywitanie zaproszonych gości
13.30 Pokaz taneczny Oliwii Lucedarskiej i scenki rodzajowe „Teatru Resursa”
13.45 Inscenizacja zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie
14.00 Pokaz kankana w wykonaniu grupy Tancerze.pl
14.30 Inscenizacja wizyty Makuszyńskiego i Reymonta w Radomiu w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego w Radomiu
15.00 Blok konkursów dla publiczności
15.30 Pokaz tańca z warsztatami – burleska w wykonaniu grupy Tancerze.pl
16.00 Pokaz szermierki (Łuk Murawski z grupą)
16.30 Pokaz tańca z warsztatami – styl Maty Hari w wykonaniu grupy Tancerze.pl
17.00 Koncert artystów Operetki Wrocławskiej
18.30 Inscenizacja wiecu kobiet radomskich w wykonaniu aktorek Teatru Powszechnego w Radomiu
19.00 Koncert Oli Dzierżawskiej z zespołem Suweniry

Sala widowiskowa

15.00 Spektakl Teatru Poszukiwań Historie damsko-męskie
17.00 Spektakl Teatru Poszukiwań Historie damsko-męskie

Sala kameralna

Pokaz filmów z Polą Negri
13.30 Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, 1918 (90 min.)
15.30 Żółty paszport, 1918 (75 min.)
17.00 Bestia, 1917 (47 min.)

Sala baletowa
13.00-18.00 Retro kasyno oficerskie (m.in. animacja gry w szachy z radomską „Roszadą”)

Galeria Resursy
13.00-20.00 Lazaret w Resursie – diorama szpitala legionistów z lat 1915-1918

Kawiarnia Resursy
13.00-20.00 Wystawa afiszy z I wojny światowej ze zbiorów Tomasza Staniszewskiego

Hall Resursy
13.00-20.00 Wystawa mundurów i pocztówek z I wojny światowej ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

Dziedziniec Resursy
13:00-18:00 Strefa gier, zabaw i animacji dla najmłodszych
13.00-18.00 Warsztaty kaligrafii
13.00-20.00 Monidła ze zdjęciami z epoki
18:00 Spektakl Teatru Resursa Dobranocki Pana Jana

Przed budynkiem Resursy
13.00-20.00 Armata z czasów I wojny światowej
13.00-20.00 Ścianka fotograficzna z widokiem Resursy z 1916 r.

Ulica Struga
13.50 Inscenizacja zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie (początek na scenie głównej)
14.20 Inscenizacja wizyty Makuszyńskiego i Reymonta w Radomiu (przejście na scenę główną)
18.20 Inscenizacja wiecu kobiet radomskich (przejście na scenę główną)
13.00-20.00 Szlaban i budka wartownicza
13.00-20.00 Przechadzki grup rekonstrukcyjnych
13.00-18.00 Scenki miejskie w wykonaniu Grupy Locomotora (pucybut, gazeciarz, mim, siłacz, złodziej uliczny)
13:00-18:00 Kataryniarz Dariusz Zmaza
13.00-20.00 Pokaz zabytkowych bryczek i przejażdżki dla zwycięzców konkursów
13.00-20.00 Kiermasz rozmaitości (antyki, książki, pocztówki, bibeloty, sztuka ludowa, rękodzieło, itp.)

Plac Jagielloński
13.00-20.00 Stoiska handlowe i gastronomiczne

Park (obok sceny głównej)
13.00-2o.00 Namiot Biura Werbunkowego do Legionów (GRH „Bellum”)
13.00-20.00 Retro wóz strażacki i pokazy gaśnicze (OSP Borkowice)
13.00-20.00 Wystawa karabinów ze wszystkich frontów I wojny światowej i pokazy (Paweł Łuk-Murawskiego z zespołem)
13.00-20.00 Strefa chill-out (herbaty z całego świata)

 

Tags