XVI Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu. Spektakl za spektaklem, wydarzenie za wydarzeniem (ZDJĘCIA)

14 października 2024

W Radomiu trwa XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Za melomanami już dwa dni wydarzeń i spektakli związanych z twórczością autora „Ferdydurke”. Dzisiaj (poniedziałek, 14 września, godz. 17)  na Scenie Kotłownia zobaczymy „Opehetkę” – monodram w wykonaniu Piotra Kondrata, a o godz. 19 na Dużej Scenie „Ślub” w inscenizacji Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej.

 

"Iwona, księżniczka Burgunda", Teatr Wybrzeże ( fot. Marta Dudzińska)

 

Uroczyste otwarcie festiwalu odbyło się w minioną sobotę. Wtedy też na Scenie Kotłownia odbyła się premiera monodramu „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” w reżyserii Błażeja Peszka i wykonaniu Małgorzaty Maślanki, która tego wieczoru obchodziła 30-lecie pracy artystycznej. Publiczność bardzo ciepło przyjęła spektakl i długimi oklaskami podziękowali za ogrom pracy aktorskiej.

Na Dużej Scenie zaprezentowany został spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego z gdańskiego Teatru Wybrzeże. Aktorzy od razu porwali widzów do  wspólnej zabawy, by później uczynić z nich współwinnych zbrodni.  

Drugi dzień rozpoczęła debata „Pisanie to JA! Autobiografia jako poszukiwanie tożsamości”,. Spotkanie poprowadził Michał Pabian, który rozmawiał z Justyną Sobolewską oraz Radosławem B. Maciągiem.

Na Scenie Kameralnej widzowie przenieśli się do dalekiej „Ameryki” za sprawą Teatru Polskiego im. H. Konieczki z Bydgoszczy. A na dużej scenie ponownie zagościła „Iwona, ksieżniczka” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, tym razem w zupełnie innym wydaniu.

Po spektaklach odbyły się rozmowy w Studiu Festiwalowym, które poprowadziła Barbara Marcinik z radiowej "Trójki". Rozmowy są dostępne na profilu Facebook Teatru Powszechnego w Radomiu.

Jutro, 15 października kolejny dzień festiwalowych wrażeń. O godz. 19 na Dużej Scenie Białostocki Teatr Lalek pokaże "Hulajgębę" w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. To adaptacja powieści Witolda Gombrowicza "Ferdydurke" oraz fragmentów dziennika i refleksji autora rozrzuconych we "Wspomnieniach Polskich. Wędrówki po Argentynie" oraz "Rozmów z Gombrowiczem". Sam tytuł adaptacji jak i spektaklu został zaczerpnięty z jednego z rozdziałów "Ferdydurke".

Szczegółowy program festiwalu tutaj.

bdb

Zdjęcia: Marta Dudzińska

 

Tags