Reklama

Zanim kupisz paletę, sprawdź jej stan i oznaczenia

30 listopada 2022

Dla niewprawnego oka wszystkie palety drewniane są takie same zarówno w kwestii wyglądu, jak i funkcjonalności. W praktyce wyróżnić możemy kilka rodzajów palet drewnianych, różniących się między sobą podstawowymi parametrami i sposobem wykonania. Te wszystkie cechy przekładają się na funkcjonalność palet i ich użytkowanie.

 

 

Łatwa dostępność palet powoduje, że na rynku można trafić na palety uszkodzone lub zupełnie niespełniające norm co do jakości wykonania i użytych materiałów. Warto zatem przed zakupem sprawdzić dokładnie stan palety i jej pochodzenie.

Na co zwrócić uwagę?

Nie wszystkie palety nadają się do użytku, a tym bardziej do powtórnego wykorzystania do konstruowania mebli czy zabudowy tarasowej. Palety, które wypadły z obiegu w transporcie i szeroko pojętej logistyce, mogą być uszkodzone lub zużyte i z tego względu zwykle mają osłabiona konstrukcję. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich palet z odzysku, bo te które zostały profesjonalnie naprawione mogą z powodzeniem służyć przez długie lata. Mowa tu jednak o naprawie w specjalistycznym punkcie, który posiada licencję na wykonywanie tego typu napraw. Aby odróżnić paletę naprawioną w bardzo dobrym stanie od palety uszkodzonej, zupełnie nie nadającej się do użytku, konieczna jest znajomość budowy i podstawowych parametrów palet.

Największą popularnością cieszą się europalety EPAL, które odznaczają się standaryzowanymi wymiarami określonymi przez Polski Komitet Narodowy EPAL, działający z ramienia międzynarodowej organizacji EPAL. Mogą one być produkowane wyłącznie przez licencjonowane firmy, zajmujące się konkretnie produkcją europalet. Standaryzacja dotyczy przede wszystkim konstrukcji palety, ale także rodzaju użytego drewna, ilości gwoździ, desek i wsporników. 

Rodzaje palet i oznaczenia

Wśród palet drewnianych oprócz wspomnianych wyżej europalet możemy wyróżnić również palety przemysłowe - występujący w różnych wymiarach - i palety nietypowe - tworzone na indywidualne zamówienie. Europaletę najłatwiej poznać po oznaczeniu na lewym wsporniku w postaci charakterystycznego znaku EPAL i na środkowym wsporniku oznaczenia zawierającego numer producenta EPAL, rok i miesiąc produkcji, a także znaki potwierdzające wykonanie obróbki fitosanitarnej.

Gdzie kupić paletę?

Palety drewniane są dość powszechnie dostępnym materiałem, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność gdy kupujemy je z nieznanego źródła lub z drugiej ręki. Niestety, możemy w ten sposób trafić na egzemplarz który ze względu na stopień zużycia lub powstałe zniszczenia nie powinien w ogóle trafić do ponownego użytku. Nawet najmniejsze uszkodzenia mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego sprawdzenie stanu palety jest podstawowym zadaniem kupującego. Inaczej sprawa wygląda, gdy kupujemy paletę w licencjonowanym punkcie lub składzie czy hurtowni palet. Wszystkie oferowane tu palety są nieuszkodzone i nadają się do użytku, bez względu na to czy są nowe, czy też używane i naprawione.

Tags