„Zapomniane Skarby Muzyki Polskiej”. Radomska Orkiestra Kameralna zagra koncert w Święto Niepodległości

8 listopada 2023

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 11 listopada o godz. 18 na koncert z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Zapomniane Skarby Muzyki Polskiej”. W programie utwory rodzimych kompozytorów. Dla naszych czytelników mamy bilety!

 

 

ROK zagra pod batutą Jarosława Praszczałka (fot. Materiały prasowe/ROK

 

Wykonawcy koncertu to: Tomasz Pawłowski – fortepian, Andrzej Wojciechowski – klarnet, klarnet basetowy, Jarosław Praszczałek – dyrygent, Radomska Orkiestra Kameralna.

W programie: Feliks Janiewicz – Divertimento, Beniamin Baczewski – Concerto for basset clarinet, Wojciech Albert Sowiński – II Koncert fortepianowy G-dur, Jarosław Praszczałek – Independent Day for clarinet, piano and string orchestra.

Tomasz Pawłowski – pianista, kameralista improwizator. Ukończył AMFC w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj oraz u prof. Krystyny Borucińskiej. Laureat konkursów, m.in. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Oranienburgu (Niemcy, 2005), I nagrodę w kategorii duetów (z sopranistką Ewą Leszczyńską) w konkursie Giosuè Carducci w Madesimo (Włochy, 2012). Z barytonem Arturem Rożkiem finalistą międzynarodowego konkursu w s-Hertogenbosch (Holandia) w kategorii duetów, 2016.

Należy do agencji koncertowej VVHL w Holandii. Pracuje w UMFC w Warszawie, ucząc improwizacji fortepianowej oraz jako pianista korepetytor na wydziale wokalnym. Współpracuje  także z teatrami warszawskimi. Do najważniejszych projektów zalicza pracę na stanowisku kierownika muzycznego w sztuce „Wieczór Trzech Króli” w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Andrzej Wojciechowski jest absolwentem Państwowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie klarnetu prof. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich. Jako solista i kameralista koncertował w krajach Ameryki północnej, Afryki i Azji oraz w większości krajów Europy. Jako solista występował pod batutą znakomitych dyrygentów. W grudniu 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk muzycznych. Obecnie jest zatrudniony w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Solista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot.

Jarosław Praszczałek – dyrygent, kompozytor, instrumentalista, pedagog, popularyzator wiedzy o muzyce. Ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (kierunek: dyrygentura symfoniczno-operowa) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach dyrygenckich prowadzonych przez mistrzów batuty. W 2017 roku uzyskał na macierzystej uczelni stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Laureat licznych konkursów z zakresu teorii muzyki, kompozycji oraz improwizacji.

Od 2011 jest prelegentem koncertów edukacyjnych w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a od 2014 pracuje jako dyrygent-pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W 2016 album sopranistki Joanny Freszel Real Life Song, na którym artysta dyryguje prawykonaniami utworów Miłosza Bembinowa i Katarzyny Szwed, otrzymał dwie nominacje do nagrody Fryderyka oraz prestiżową paryską nagrodę Les Orphées d’Or (Złoty Orfeusz). Jako dyrygent współpracuje także z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa oraz innymi licznymi zespołami. Od 2017 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ważną częścią jego działalności dyrygenckiej są również prawykonania utworów muzyki współczesnej oraz popularyzowanie zapomnianych dzieł muzyki polskiej epoki klasycyzmu i romantyzmu. Artysta jest jurorem międzynarodowych konkursów dyrygenckich i kompozytorskich.

Dla naszych Czytelników mamy bilety. Szczegóły w Darmowych wejściówkach.

Tags