Zapraszamy na koncerty dawnej muzyki

Impreza zaczyna się dziś wieczorem i już na sam początek bardzo interesujący koncert. Wystąpi u nas męski chór prawosławny "Oktoich" z Wrocławia.
- To jest koncert, który odbywa się w ramach wielkich uroczystości związanych z 650-leciem istnienia kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Radomiu i tam zaprezentuje się znakomity zespół cerkwi prawosławnej z Wrocławia, który wykona muzykę Kościoła prawosławnego, Bizancjum, Rusi, Polski Jagiellonów aż po muzykę współczesną.
Na ten koncert możemy się wybrać do fary już dziś o godzinie 19. A co jutro?
- Jutro wystąpi zespół polsko-angielski. Koncert nosi ciekawy tytuł "Angielski Orfeusz i europejski Anglik". Chodzi tutaj o Henrego Purcella oraz "europejskiego Anglika" Jerzego Fryderyka Haendla. Właśnie te utwory znakomitych artystów, wielkich wybitnych kompozytorów okresu baroku zaprezentuje trio pod nazwą "Speranza Ensemble". Zapraszam do kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Na sobotę zaplanowali państwo w Resursie występy dwóch zespołów muzyki dawnej.
- Fundacja organizująca ten festiwal świetuje 10-lecie istnienia. W związku z tym to koncert na ten mały jubileusz. Zapraszam na sobotę do Resursy Obywatelskiej na "Dzień z życia Wagantów" w wykonaniu
Zespołu Muzyki Dawnej "Basso
Contino" z Radomia oraz "Rocal Fuza" ze Świeradowa. Ten pierwszy to grupa, którą kiedyś miałam przyjemność prowadzić. Teraz niektórzy z jej członków są już wspaniałymi profesorami grającymi na instrumentach dawnych. A "Rocal Fuza" to moi przyjaciele ze Świeradowa- Zdroju.
Wreszcie koncert niedzielny kończący festiwal, który będzie z pewnością wielkim wydarzeniem.
- Pierwszy zaprezentuje się zespół, który wykona utwory jednego z trzech wielkich klasyków wiedeńskich Józefa Haydna. Zostaną po raz pierwszy w Polsce, właśnie w Radomiu, wykonane dwie symfonie londyńskie w opracowaniu Salomona na kwartet smyczkowy, flet i piano forte. Salomon był wielkim przyjacielem Haydna i też kompozytorem. Właśnie on opracował symfonię na taki skład. Ciekawostka jest to, że muzycy będą grać wg kserokopii oryginalnych nut, którymi posługiwał się Haydn ponad 200 lat temu. Na ten koncert finałowy, który odbędzie się w kościele pod wezwaniem Chrystusa Nauczyciela, serdecznie zapraszam na godz 19. Wstęp na koncert jest wolny. Wystąpią znakomici goście: Paweł Książkiewicz - flet, Judyta Wrona Tupczyńska - skrzypce, Grzegorz Lalek - skrzypce, Jakub Kościukiewicz - wiolonczela i Katarzyna Drogosz - piano forte, czyli będzie grała na historycznym fortepianie, który królował za czasów Haydna.
Festiwal muzyki dawnej odbywa się już po raz XIII. Przypomnijmy początki tej inicjatywy, a nie były one łatwe.
- Początki zawsze są dosyć trudne, ale udało się. Nie chcę mówić o kłopotach, ale o tym, że ten festiwal trwa, i że ma swoich miłośników w Radomiu. Bardzo się cieszę, że coraz więcej młodych ludzi uczęszcza na festiwal i jest chętnych do udziału w nim.
Rozmawiał: Dariusz Dębski, Radio Rekord