Trwają XI Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. Dzisiaj, 17 maja, Resursa zaprasza od godz. 17.30 na otwarcie wystawy „Dziewczyna z pamiętnika” oraz spektakl „Tak bym chciała…”.

Wystawę przygotowało Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa na postawie pamiętnika Rywki Lipszyc z łódzkiego getta.
W 1945 roku radziecka lekarka odnalazła w wyzwolonym właśnie obozie Auschwitz-Birkenau szkolny zeszyt. Był to pamiętnik pisany przez nastoletnią Rywkę Lipszyc w łódzkim getcie między październikiem 1943 a kwietniem 1944 roku - świadectwo żydowskiej dziewczynki, która straciła rodzeństwo i rodziców, ale mimo chwil zwątpienia, nie straciła nadziei. Po ponad 60 latach od odnalezienia, pamiętnik trafił od Stanów Zjednoczonych, gdzie został przetłumaczony z języka polskiego, opatrzony historycznymi komentarzami i wydany w formie książki. Ten wzruszający zapis życia i dorastania młodej dziewczyny w łódzkim getcie stanowi punkt wyjścia wystawy. Wybrane fragmenty dziennika opatrzone zostały komentarzami ekspertów, m.in. historyków, lekarki, psychologa, rabinki. Komentarze te pomagają zrozumieć kontekst czasów i wydarzeń, do których w swoim pamiętniku odnosi się Rywka.
O godz. 18 odbędzie się premiera spektaklu „Tak bym chciała….” w wykonaniu Teatru Poszukiwań na podstawie pamiętników Rywki Lipszyc i Anny Frank („Dziennik Anne Frank”) w adaptacji i reżyserii Włodzimierza Mancewicza.
Niemcy dążą do całkowej eksterminacji Żydów, codzienne życie ukrywającej się Anne (w Amsterdamie) i zamkniętej w getcie Rywki jest walką o każdy kolejny dzień. W dziennikach dziewczęta piszą o otaczającej je ponurej rzeczywistości, ale też o swoich marzeniach, tęsknotach, typowych dla nastolatek rozterkach. Anne zmarła w obozie koncentracyjnym w Bergen-Belsen; Rywka doczekała wyzwolenia tego obozu, ale zmarła, wycieńczona, niedługo potem. Próbę odczytania dzienników podejmują młodzi aktorzy: Nadia Drabczyk i Julia Wójcik oraz (jako Cherubin) Igor Stępniewski.
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
Fot. Materiały prasowe/Resursa