• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

100 lat temu Maria Kelles-Krauz została przewodniczącą Rady Miejskiej w Radomiu

1 kwietnia 2019

Dokładnie 100 lat temu Marii Kelles-Krauz została powołana – jako pierwsza kobieta w historii – na funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej w Radomiu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia dzisiaj, 1 kwietnia, odbędzie się panel dyskusyjny i nadzwyczajna sesja rady miejskiej. W sobotę miała miejsce gra miejska, w której uczestniczyło 30 drużyn.

 

DSC04259

 

W ramach projektu HI100RIA 1919-2019 dzisiaj od godz.11 w MCSW Elektrownia zaplanowano panel dyskusyjny. – Działalność naszej bohaterki, odważne pomysły, skuteczność w ich realizacji stanowić powinna inspirację, przede wszystkim dla kobiet, które również i dzisiaj zmagają się z wieloma nierównościami. Chcąc zainicjować działania kobiet i zainspirować kobiety w różnym wieku, organizujemy właśnie 1 kwietnia wydarzenie, które nie tylko przypomni Marię Kelles – Krauz, ale przez jej osobę pokaże rolę kobiet w dochodzeniu do równouprawnienia w życiu publicznym, zawodowym i rodzinnym – wyjaśnia Marcin Dąbrowski koordynator projektu HI100RIA. Jak dodaje, wydarzeniem tym organizatorzy chcą też uzmysłowić, zwłaszcza młodemu pokoleniu, że dzisiejszy patriotyzm polega na odpowiedzialnym podejściu do spraw obywatelskich, poszanowaniu międzykulturowym i szerokiej współpracy, zwłaszcza w ramach Unii Europejskiej.

Do udziału w panelu zaproszone zostały m.in. Ewa Kopacz, Barbara Nowacka. Marzena Wróbel, Kaja Godek czy Katarzyna Kalinowska. O swoich doświadczeniach w pracy politycznej i społecznej opowiedzą przedstawicielki samorządów warszawskiego, łódzkiego oraz pierwsza sekretarz Ambasady Królestwa Danii, Julie Herschend Christoffersen rodzina Marii Kelles-Krauz mieszkała przez jakiś czas w Danii).

Natomiast w sobotę, w ramach tego samego projektu odbyła się gra miejska „Śladami Marii Kelles-Krauz”. Jej uczestnicy, posługując się mapą Radomia z 1919 roku, musieli dotrzeć w różne części miasta i wykonać wyznaczone zadania.

O godz. 16 odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej. W programie m.in. wystąpienie dr Agaty Morgan „Maria Kelles-Krauz i jej koncepcja zarządzania publicznego” i przyjęcie stanowiska w sprawie upamiętnienia Marii Kelles-Krauz.

kat

Fot. Materiały prasowe/Projekt HI100RIA

 

 

Tags

Dodaj komentarz