Apartamentowiec po Odeonie. Inwestor zmienił koncepcję zabudowy

19 stycznia 2022

Deweloper nie daje za wygraną i ponownie zwraca się o zgodę na ustalenie lokalizacji dwóch apartamentowców u zbiegu ulic Słowackiego i Zagłoby. Tym razem jednak przedstawia zmienioną koncepcję inwestycji.

 

Wizualizacja inwestor

 

Jak już pisaliśmy, dziewięciopiętrowy budynek miał stanąć na działce w miejsce wyburzonego kina Odeon. Inwestor czyli firma „Seliga”, chciał (i nadal chce) przy tym skorzystać z zapisów ustawy tzw. lex deweloper, która pozwala na budowę mieszkań i obiektów towarzyszących niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak może z niej skorzystać, jeśli ma zgodę lokalnego samorządu.

Zaburza krajobraz i zabytkowe dominanty

Zanim w grudniu ubiegłego roku sprawa trafiła na sesję rady miejskiej, wniosek dewelopera rozpatrywała Gminna Komisja Urbanistyczna, która uznała, że „koncepcja zakłada zbyt dużą wysokość i kubaturę budynku w stosunku do zainwestowania terenów sąsiednich oraz będzie negatywnie oddziaływać na nieruchomość sąsiednią, to jest Dom dla Bezdomnych Caritas Diecezji Radomskiej mieszczący się przy ul. Zagłoby". Ponadto, komisja uznała, że koncepcja charakteryzuje się dysproporcją wysokości w stosunku do zabudowy w najbliższej okolicy, zaburza krajobraz oraz odbiór historycznych dominant - zabytkowej wieży ciśnień oraz kościoła na Glinicach. Dlatego urbaniści zalecili ograniczenie wysokości zabudowy do pięciu kondygnacji.

Zmiany w koncepcji

Część radnych zgodziła się wtedy z tą argumentacją i ostatecznie inwestor nie dostał zgody na lokalizację. Teraz sprawa wraca na sesję, bo inwestor wprowadził zmiany do koncepcji. Pozytywną ocenę tych korekt wyraził prezydent, który zwraca się do radnych o poparcie projektu uchwały. Wynika z niej, że u zbiegu ulic Zagłoby i Słowackiego mają powstać mieszkania o podwyższonym standardzie z podziemnymi garażami. Na ostatniej kondygnacji będzie w sumie 6 apartamentów o powierzchni 100 i 110 m kw. Łącznie zaś - 70 mieszkań o metrażu od 35 do 110 m kw.

W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy, że przychylające się do wniosku inwestora wzięto pod uwagę stan zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych miasta i możliwości jego rozwoju, a "teren planowanej inwestycji mieszkaniowej znajduje się w strefie zabudowy mieszkaniowej intensywnej".

Radni zajmą się sprawą na sesji 24 stycznia.

bdb

 

 

Tags