Budowa ekspresowej „dwunastki” w regionie. W tym roku będzie ogłoszony pierwszy przetarg
Po wielu latach oczekiwań, budowa ekspresowej „dwunastki” od granicy województw łódzkiego do obwodnicy Puław (województwo lubelskie) staje się coraz bardziej realna. Warszawski oddział GDDKiA przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na realizację odcinka od granicy z województwem łódzkim do Wieniawy w powiecie przysuskim. Trwają jeszcze formalności dotyczące przebiegu drogi na wschód od Radomia.
- W tym roku planujemy ogłosić przetargi na budowę niemal 30 km tej drogi ekspresowej (w systemie Projektuj i buduj) od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego do węzła Wieniawa - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA w Warszawie.
W tej chwili przygotowywana jest dokumentacja dla drogi ekspresowej S12 od granicy województwa mazowieckiego i łódzkiego do Radomia i dalej do obwodnicy Puław. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej (DŚU) realizowane są przez dwie firmy projektowe.
Wybrano wariant pomarańczowy i brązowy
- Dla odcinka na zachód od Radomia, w październiku 2021 r. otrzymaliśmy DŚU dla wariantu 2 (pomarańczowego - patrz mapka - dop. redakcja)) wskazanego jako rekomendowany przez GDDKiA. W styczniu tego roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozpatrzyła odwołania, decyzja jest ostateczna - podkreśla rzeczniczka.
Przyszła trasa o długości około 41,3 km przebiegać będzie przez teren gmin: Gielniów, Przysucha (gm. wiejska), miasto Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Droga na tym odcinku będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Dostępność do niej odbywać się będzie poprzez trzy węzły: Gielniów, Przysucha i Wieniawa.
Prace geodezyjne zostały zakończone, natomiast dobiegają końca prace geologiczne.
Jeśli chodzi o odcinek na wschód od Radomia toczy się postępowanie administracyjne prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. - We wniosku o uzyskanie DŚU wskazaliśmy jako preferowany wariant B (kolor brązowy) z podwariantem AB. Wybrany wariant o długości około 67 km przebiega przez teren gmin: Orońsko, Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez siedem węzłów: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód (dawniej Bronowice) - wymienia Małgorzata Tarnowska.
kat, bdb