Budynki przy Stańczyka mają być niższe. Czy radni zgodzą się na ich lokalizację?

16 stycznia 2023

Inwestor nie daje za wygraną. Firma MINOS Jan Maciejczyk po raz kolejny stara się o uzyskanie zgody rady miejskiej na lokalizację w centrum Radomia przy ul. Stańczyka wysokich budynków. Dotychczas prezydent rekomendował radnym, by nie zgodzili się na to, ponieważ miejscy urbaniści uznali, że koncepcja jest niezgodna ze studium zagospodarowania przestrzennego i zbyt intensywna jak na zabytkowe śródmieście.

 

Tak ma wyglądać budynek od strony południowej (wizualizacja: MINOS)

 

MINOS chce skorzystać z tzw. lex deweloper, czyli specjalnej ustawy, która pozwala na realizację mieszkań nawet wtedy, gdy na danym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale inwestycja jest zgodna ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jest jednak przy tym jeden warunek: na taką lokalizację musi zgodzić się samorząd. 

Radnych przekonały argumenty prezydenta i nie zgodzili się na lokalizację apartamentowców przy ul. Stańczyka. Teraz inwestor złożył wniosek ponownie, ale go zmodyfikował: planuje, że w dwa budynki z mieszkaniami i częścią usługowo-handlową naprzeciwko Rosy będą o dwa piętra niższe. Radni będą rozpatrywać projekt uchwały w tej sprawie jutro, podczas nadzwyczajnej sesji (została ona zwołana w tym trybie, ponieważ w porządku obrad znalazły się także projekty dotyczące zagwarantowania pieniędzy na dokończenie budowy stadionu piłkarskiego w ramach RCS).

Niezależnie od ustaleń

W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy, że zgodnie ze specustawą:"inwestycję mieszkaniową lub inwestycję towarzyszącą realizuje się niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pod warunkiem że nie jest sprzeczna ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Radom oraz uchwałą o utworzeniu parku kulturowego. Inwestor we wniosku wskazał niesprzeczność inwestycji mieszkaniowej ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Radom (...) zatem organem właściwym do rozstrzygnięcia w sprawie niesprzeczności inwestycji ze studium, czyli oceny merytorycznej wniosku w tym zakresie, jest Rada Miejska w Radomiu".

Dwie negatywne opinie

W uzasadnieniu przypomniano również, że w ramach procedury opiniowania wniosku wpłynęły dwie negatywne opinie:
− Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, która jednocześnie wskazała możliwość uzyskania opinii pozytywnej po odpowiedniej zmianie wniosku (m.in. obniżeniu budynków do pięciu kondygnacji nadziemnych zamiast zamiast projektowanych sześciu. Natomiast Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Radomiu poinformował, że nie jest możliwe pozytywne zaopiniowanie wniosku, ze względu na konieczność szeregu uzgodnień, m.in. z MZDiK, PZG, Wodociągami Miejskimi.

Z kolei  - jak wynika  z uzasadnienia - Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków "uzgodnił wniosek pod warunkiem prowadzenia wszelkich prac ziemnych pod nadzorem archeologicznym, z możliwością przekształcenia w ratownicze badania wykopaliskowe".

bdb

Tags