Budżet Obywatelski Mazowsza. Obrazy Malczewskiego dostępne dla niewidomych

4 października 2021

Muzeum im. Jacka Malczewskiego stworzyło pierwszą tyflografikę wraz z audiodeskrypcją, dzięki której osoby niewidome i niedowidzące mogą poznać obraz mistrza „Autoportret z muzą”. Teraz głosując na projekt Budżetu Obywatelskiego Mazowsza możemy przyczynić się do powstania kolejnych.

 

Tyflografika z obrazem oryginalnym

 

Zgłoszony do BOM w kategorii podregionalnej projekt nr 225 „Muzeum Malczewskiego przyjazne osobom niewidomym” zakłada rozbudowanie rozpoczętej już ścieżki zwiedzania o kolejnych 10 tyflografiki z audiodeskrypcją.

- Tyflografika jest to graficzne odwzorowanie i przedstawienie rzeczywistości, przy zastosowaniu skali i proporcji, w sposób dostępny dotykowo. ,,Oglądanie” obrazu dotykiem przez osobę niewidomą lub niedowidzącą musi być uzupełniane komentarzem z audiodeskrypcji, czyli dźwiękowego opisu, za pomocą którego opisuje się dzieła wizualne osobom niewidomym i słabowidzącym. Dzięki precyzyjnemu użyciu języka obraz zostaje przełożony na słowa, które pobudzając odpowiednie skojarzenia, prowadzą do jego rekonstrukcji - opisuje pomysłodawczyni Dagmara Gac. Jak podkreśla, stworzenie kolejnych tyflografik z obrazami Jacka Malczewskiego pozwoli poznawać dzieła patrona muzeum osobom niewidomym i niedowidzącym, a muzeum otworzy się na kolejną grupę miłośników kultury i sztuki.

Projekt zakłada zakup wygrzewarki służącej do uwypuklania grafik z tzw. pęczniejącym papierem. Pozwoli to na przeprowadzenie ciekawych warsztatów dla osób niewidomych i niedowidzących, zarówno dzieci jak i dorosłych, które samodzielnie będą mogły tworzyć małe tyflografiki i otrzymywać je na pamiątkę.

- Kultura musi być dostępna dla wszystkich. Dlatego zdecydowałam się zgłosić ten projekt do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Nie uda się jednak wygrać bez głosów mieszkańców Radomia i całego województwa mazowieckiego. Bardzo proszę o wsparcie. Głosowanie trwa dosłownie kilka minut i jest naprawdę proste – zachęca Dagmara Gac.

Aby zagłosować wystarczy wejść na stronę www.bom.mazovia.pl/glosowanie i wybrać dwa projekty: jeden z puli ogólnowojewódzkiej i drugi z puli podregionalnej. Następnie należy wypełnić formularz kontaktowy, wpisać uzyskany poprzez SMS kod i głos zostanie oddany.

Głosowanie potrwa do 10 października

kat

Tags