• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Były sekretarz miasta przegrał w sądzie pracy z prezydentem Witkowskim

9 września 2019

Sąd Rejonowy w Radomiu oddalił w całości pozew byłego sekretarza miasta przeciwko prezydentowi Radomia. Rafał Czajkowski, po tym jak został zwolniony z zajmowanego stanowiska, domagał się początkowo przywrócenia do pracy, a w trakcie procesu zmienił swoje żądanie na finansową rekompensatę.

 

Rafał Czajkowski w sądzie

Rafał Czajkowski w sądzie

 

Przypomnijmy: Rafał Czajkowski przestał pełnić funkcję sekretarza miasta na początku września 2017 roku. Prezydent podjął taką decyzję, ponieważ, jak wyjaśniał –  także w sądzie – utracił do Czajkowskiego zaufanie. Radosław Witkowski uznał również, że były sekretarz miasta naruszył Kodeks Etyki Pracowników Samorządowych obowiązujący w Urzędzie Miejskim w Radomiu. – Chodziło o punkt 9 kodeksu mówiący o tym, że pracownik samorządowy „nie krytykuje publicznie swojego urzędu, decyzji przełożonych oraz osób i instytucji realizujących politykę i zadania samorządu terytorialnego” – przypomina Janusz Kalinowski z biura prasowego magistratu.

Do konfliktu pomiędzy sekretarzem a prezydentem doszło w połowie 2017 roku, tuż po obchodach rocznicy wydarzeń Czerwca’76 roku. 24 czerwca podczas manifestacji jej uczestnicy z Komitetu Obrony Demokracji zostali zaatakowani przez Młodzież Wszechpolską, a strażnicy miejscy interweniowali z opóźnieniem. Prezydent niezadowolony z wyjaśnień szefa SM, jak to zajście wyglądało, najpierw zwolnił komendanta Straży, a potem Czajkowskiego. W jego przypadku dodatkowo nie podobało mu się, że były sekretarz publicznie (w tym do mediów) krytykuje zarówno prezydenta, jak i innych pracowników urzędu, w tym sposób wypowiedzenia mu pracy, zamiast zastosować się do wydanego mu zakazu niezabierania głosu. Rafał Czajkowski skierował sprawę do sądu pracy.

– Decyzja sądu potwierdza to, co mówiłem od początku, czyli że argumenty, które przedstawiałem zwalniając z pracy Rafała Czajkowskiego były słuszne. Sąd uznał moje stanowisko, że publiczne wypowiedzi byłego sekretarza wykraczały poza przyjęte standardy, na co nie może być miejsca – komentuje prezydent Radosław Witkowski.

Rafał Czajkowski startował w ubiegłorocznych wyborach samorządowych na prezydenta Radomia, uzyskując trzeci wynik. W drugiej turze poparł kandydata Prawa i Sprawiedliwości Wojciecha Skurkiewicza. Od kilku miesięcy jest sekretarzem powiatu radomskiego (wygrał konkurs), gdzie władzę po ostatnich wyborach przejął PiS.

bdb, kat

Tags

Dodaj komentarz