• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Dron pomagał drogówce. Policjanci interweniowali 192 razy (WIDEO)

25 maja 2020

Dron pomagał policjantom z mazowieckiej drogówki śledzić, jak kierowcy zachowują się w rejonach przejść dla pieszych. Parametry techniczne kamery Bezzałogowego Statku Powietrznego Policji (BSPP): 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy, pozwoliły na zarejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości i z bardzo dobrą jakością.

 

 

Jak informuje zespół prasowy KWP w Radomiu, w miniony czwartek policjanci interweniowali 192 razy w stosunku do kierowców, którzy popełnili wykroczenia godzące w bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. – Przejścia  zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak, jak pokazują statystyki, rzeczywistość okazuje się być zupełnie inna. „Zebry” bywają „śmiertelną pułapką” dla osób z nich korzystających – podkreśla policja.

Jakie największe grzechy popełniają kierowcy? Analizując zdarzenia drogowe z ich udziałem funkcjonariusze zauważają, że w większości wypadków sprawcami są kierowcy, którzy zapominają bądź nie respektują obowiązków, jakie na nich spoczywają podczas zbliżania się do przejścia. – Kierowca powinien przede wszystkim: zmniejszyć prędkość, zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa osobom znajdujących się na pasach. W zderzeniu z pojazdem poruszającym się z prędkością 50 km/h pieszy ma tylko około 50 proc. szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spadają praktycznie do zera – przypomina policja.

Śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych państw europejskich jest wyjątkowo wysoka. Na każde 100 wypadków w naszym kraju ginie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach UE zaledwie trzy osoby. Towarzyszy temu wysoki odsetek urazów powypadkowych prowadzących do trwałego inwalidztwa.

kat

Wideo: KWP Radom

Tags

Dodaj komentarz