Elektrownia dostała 150 tys. zł od ministra kultury na rozbudowę „kolekcji radomskiej”

27 marca 2022

MCSW Elektrownia w Radomiu znalazło się wśród 18  instytucji, które otrzymały dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach programu Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej. To 150 tys. zł.

 

 

Jak informuje Elektrownia, celem programu jest wspieranie polskiego systemu wystawienniczego poprzez rozbudowę już istniejących wartościowych regionalnych kolekcji sztuki współczesnej. Aplikacja Elektrowni została bardzo wysoko oceniona przez zespół ekspercki, znalazła się na czwartym miejscu listy rankingowej, uzyskując ocenę 76,60 pkt.

Złożony przez Elektrownię wniosek pn. „Rozbudowa kolekcji radomskiej” otrzymał dotację w wysokości 150 tys. zł.

Na liście zakupowej znajduje się 15 dzieł autorstwa 10 artystek i artystów. Zbiory Elektrowni wzbogacą prace z dyscypliny fotografii (Ryszard Waśko, Andrzej Dłużniewski, Zdzisław Sosnowski, Paweł Bownik, Karol Radziszewski), malarstwa (Martyna Czech), tkaniny (Monika Drożyńska), rzeźby (Janusz Bałdyga, Mirosław Filonik), i filmu (Izabela Chamczyk).  Warto wspomnieć, że autorki i autorzy reprezentują trzy pokolenia, najmłodsza z nich skończyła niedawno 30 lat. Aż osiem nazwisk nie było dotychczas reprezentowanych w kolekcji Elektrowni.

To już kolejna, tym razem 10. dotacja z programów ministra na zakupy do zbiorów instytucji.

Radomska instytucja zaczęła tworzyć  kolekcję w 2007 roku. Obecnie liczy ona ponad 800 dzieł.

kat

 

Tags