• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Festiwal Kameralne Lato w Radomiu. Cały tydzień z filmem i nie tylko

5 lipca 2019

Kameralne Lato, które rozpoczyna się w sobotę, 6 lipca, w Radomiu i będzie wypełnione atrakcyjnymi wydarzeniami. 12. Edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych to aż 100 punktów programu, wzbogaconych o „Radomski kalejdoskop kulturowy”, który zabierze uczestników w różne zakątki kraju i świata.

 

kameralne_lato_warsztaty-800x533 (Kopiowanie)

Fot. archiwum

 

Festiwal wystartuje w sobotę 6 lipca wydarzeniami poświęconymi kulturze Włoch – kraju organizacji partnerskiej organizatora festiwalu, Laboratorio dei Sogni. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu “Radomski Kalejdoskop Kulturowy“, organizowanego w ramach projektu “Poznajemy potrawy i obyczaje – Budżet Obywatelski 2019”, zainicjowanego bezpośrednio przez mieszkańców Radomia.

W niedzielę, 7 lipca, rozpocznie się międzynarodowy cykl warsztatów “Spot – Social Pictures of Today“, w którym weźmie udział młodzież z Polski, Włoch, Francji i partnerskiego miasta Radomia z Niemiec – Magdeburga. Organizatorzy zapraszają również do MOK „Amfiteatr” na serię wydarzeń “Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego“, dotyczących kultury i kuchni rodem ze Stanów Zjednoczonych. Z kolei w muszli koncertowej w parku Kościuszki usłyszymy ścieżki dźwiękowe znanych filmów i seriali w wykonaniu kwartetu smyczkowego “Le Corde Del Mondo”. Tego dnia nastąpi również tradycyjne uroczyste otwarcie Kameralnego Lata paradą zabytkowych samochodów i Kameralnym Piknikiem Filmowym z atrakcjami dla najmłodszych. Wieczorem zaprezentowany zostanie wybór filmów odrzutowych w ramach konkursu Hyde Park.

Festiwalowy poniedziałek, 8 lipca, rozpocznie się wykładem otwartym aktorki Katarzyny Dorosińskiej oraz warsztatami z cyklu ABC Pracy z kamerą. W Łaźni odbędzie się koncert inspirowany muzyką filmową w wykonaniu Aleksandra Dębicza pt. “Cinematic piano”. Po zmroku – pokaz plenerowy filmu otwarcia  “Córki dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, przewodniczącej ju Kameralnego Lata.

Czwarty dzień festiwalu ( wtorek, 9 lipca) upłynie pod znakiem szeregu wydarzeń edukacyjnych przeznaczonych dla uczestników warsztatów. Jednym z nich jest spotkanie z ekspertami Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. – Zapraszamy na wykład otwarty dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Soni Śledź, znanej wielu sympatykom sportowych serwisów informacyjnych, dotyczący specyfiki pracy w stacji telewizyjnej. Dzień zakończy pokaz plenerowy filmu “Zabij mnie glino” w reżyserii Jacka Bromskiego – zapowiada rczniczka Kameralnego Lata Justyna Durmaj.

W środę, 10 lipca, Kameralne Lato rozprzestrzeni się na ulicach  Radomia. Uczestnicy warsztatów rozpoczną prace nad zdjęciami do spotów filmowych, a w centrum miasta zostanie zainscenizowana plenerowa scena specjalna, w której pojawią się policyjne grupy dochodzeniowe prowadzące tajemnicze śledztwo na ulicach miasta. Z kolei w Elektrowni odbędzie się Canon Technology Day, czyli prezentacje nowinek technicznych w zakresie rejestracji obrazu. – Aktywne i przedsiębiorcze osoby zapraszamy na szkolenie “Crowdfunding w przemysłach kreatywnych” i wykład inaugurujący cykl Interfilmlab 3.0 dotyczący dystrybucji filmów na rynku VoD. Po południu czekają aż trzy propozycje filmowe – dwie projekcje filmów z okazji 100-lecia policji połączone z wykładem o historii polskiego kina policyjnego oraz plenerowa kontynuacja tematu policyjnego: projekcja “Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy – wymienia rzeczniczka.

Czwartkowy poranek (11 lipca) będzie przeznaczony dla najmłodszych uczestników, którzy będą mieli okazję wziąć udział w trzech projekcjach i warsztatach cyklu Kameralne Lato Dzieciom w Elektrowni. Z kolei ze starszymi fanami filmu spotka się ambasadorka imprezy Anna Mucha podczas wykładu na temat pracy aktora na planie filmowym.

Pełną parą ruszy program też wydarzeń branżowych Interfilmlab 3.0, w tym m.in. panel dyskusyjny o przyszłości regionalnych funduszy filmowych w Polsce. W Wyższej Szkole Handlowej odbędzie się panel dyskusyjny na temat społecznej i edukacyjnej roli filmu. Po południu rozpoczną się pierwsze projekcje filmów biorących udział w konkursie głównym festiwalu.

W piątek, 12 lipca, od rana w Elektrowni odbywać się będą pitchingi scenariuszy i projektów filmowych oraz związane z nimi szkolenia Interfilmlab 3.0. Z kolei w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu widzowie będą mieli okazję spotkać się z członkami jury Kameralnego Lata – Wojciech Solarz opowie o reżyserii filmu niskobudżetowego, a Radosław Ładczuk o pracy autora zdjęć filmowych. Wykład otwarty w Łaźni poprowadzi także Izabela Brejtkop, opowiadając o nieprzewidywalnych aspektach zawodu aktora. Podwoje MOK „Amfiteatr” opanują atrakcje związane z japońską kulturą – w ramach “Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego” będzie można wziąć udział w warsztatach kaligrafii, obejrzeć pokaz tańca i strojów, multimedialną wystawę zdjęć oraz pokaz japońskiego filmu. Nie zabraknie też konkursów i upominków dla najmłodszych. W to letnie popołudnie będzie można również odpocząć od upałów na sali kinowej, oglądając kolejne projekcje filmów w konkursie głównym i dyskutując z ich twórcami.

Sobota, 13 lipca, ostatni dzień festiwalu przyniesie szkolenia dotyczące rynku VoD oraz Masterclass Sparing z udziałem Agnieszki Smoczyńskiej i Radosława Ładczuka. Partnerzy festiwalu – Stowarzyszenie Droga Mleczna oraz Radomskie Klasyki zaproszą gości na zwiedzanie radomskich lokacji o największym potencjale filmowym. Wczesnym popołudniem rozpoczną się wydarzenia z cyklu “Radomski Kalejdoskop Kulturowy” związane z kulturą niemiecką. Reprezentantka Offener Kanal z Magdeburga, partnerskiego miasta Radomia, zaprezentuje oryginalny przepis na niemiecki specjał kulinarny, po czym będzie można posłuchać koncertu, wziąć udział w konkursach i spotkaniach z przedstawicielami Niemiec oraz obejrzeć film niemieckiego reżysera.

Festiwal jak zawsze zamknie uroczysta ceremonia finałowa w kinie Helios, podczas której poznamy laureatów 12. Edycji Kameralnego Lata.

kat

Tags

Dodaj komentarz