Film o trudnej relacji z ojcem wygrał Kameralne Lato. Reżyserka opowiedziała własną historię

11 lipca 2021

Nagrodę Grand Prix Konkursu Głównego w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez miasto oraz statuetkę Złotego Łucznika podczas XIV Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu zdobył dokument „Dad you’ve never had” w reżyserii Dominiki Łapki.

 

fot. Anna Wróblewska, UM Radom

 

Gala wręczenia nagród odbyła się w sobotni wieczór w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Paderewskiego w Zespole Szkół Muzycznych. Nagrody wręczał wiceprezydent Mateusz Tyczyński. -  To zawsze dziwny moment, bo tyle dobrych dni za nami i one się kończą - podsumował. Zaznaczył, że w nazwie wydarzenia jest słowo "spotkanie". - Chyba w nim zamyka się to, co najważniejsze w tej imprezie, bo to możliwość spotkania mieszkańców Radomia z dobrym kinem, możliwość spotkania dla branży i wreszcie możliwość spotkań dla ludzi z całej Europy z tymi, od których mogą dużo się nauczyć – mówił wiceprezydent.

Kameralne Lato symbolicznie zamknęła jego ambasadorka, aktorka Anna Mucha. - Radom jest dla mnie powrotem do przyjaciół, powrotem jakby do rodziny i do normalności - zapewniała.

W drodze do ojca

Zwycięski film "Dad you’ve never had” opowiada skomplikowaną relację córki z ojcem. Reżyserka (zagrała również główną rolę), wyruszyła w drogę do człowieka, który kiedyś ją odrzucił. Jak przyznała laureatka, opowiadanie własnej historii jest trudne. - Ale dojrzałam i miałam świadomość, że tęsknię za tatą. Dlatego zrobiłam ten film - wyjaśniała.

Autorce gratulowała przewodnicząca jury Maria Zmarz-Koczanowicz. - To był film, który bardzo nas wszystkich poruszył. To film, który należy przeżyć. Nie jest on zabawny i łatwy. Cieszę się, że takie kino istnieje i że takiego kina potrzebujecie – zwróciła się do publiczności.

Nagrody otrzymali także:

Nagrodę specjalną dla filmu o tematyce społecznej otrzymał film „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura.

Wyróżnienie honorowe jury - film „Raisa” w reżyserii Doroty Migas-Mazur.

Nagrodę publiczności - film „Przestrach” w reżyserii Joanny Szymańskiej.

Nagrodę jury akademickiego Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu -  film „Mój syn zamyka się w łazience” w reżyserii Jakuba Januszewskiego.

Nominacje do Nagrody im. Jana Machulskiego otrzymały filmy:

W kategorii najlepszy film dokumentalny: „Dad you’ve never had” w reżyserii Dominiki Łapki.

W kategorii najlepszy film animowany: „Psie Pole” w reżyserii Michaliny Musialik.

W kategorii najlepsza aktorka: Aleksandra Pisuli za film „Nad Wisłą” w reżyserii Agaty Koryckiej.

W kategorii najlepszy aktor: Andrzej Chyra „Niewolnik” w reżyserii Grzegorza Piekarskiego.

W kategorii najepszy montaż: Dominik Jagodziński za film „Pokój” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego.

W kategorii najlepszy scenariusz: Michał Ciechomski za film „Uległość”.

W kategorii najlepsza reżyseria: Damian Kocur za film „Dalej jest dzień”.

W kategorii najlepsze zdjęcia: Kamil Małecki za film „Ostatnie dni lata” w reżyserii Klaudii Kęski.

W Konkursie Filmów Odrzutowych „Hyde Park” nagrodę główną otrzymała dwuminutowa produkcja w reżyserii Macieja Sławuskiego „Bitwus Warszawus 2.020”.

Nagrodzone filmy będzie można obejrzeć w ramach DKF-u w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia już jutro, 12 lipca.

kat, bdb

 

 

Tags