• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Grupa SPEED działa już rok. Policjanci ujawnili ponad 28 tys. wykroczeń na drogach

17 lipca 2020

Mija rok od powołania w mazowieckiej komendzie policyjnej grupy SPEED. W tym czasie funkcjonariusze ujawnili 28 tys.158 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego 68 proc. stanowią naruszenia związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Co dwudziesty kierowca przekroczył prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym.

 

 

– Cechą charakterystyczną patroli SPEED jest dynamiczna kontrola prędkości z pominięciem granic administracyjnych własnych jednostek. Patrole SPEED mogą pojawić się na każdej drodze na Mazowszu. Policjanci z tej grupy to doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego z 12 jednostek garnizonu mazowieckiego, mający do dyspozycji radiowozy wyposażone w system rejestracji wykroczeń drogowych. Wykorzystują również ręczne mierniki prędkości z rejestracją obrazu – wyjaśnia rzeczniczka KWP w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Policjanci z grupy SPEED w ciągu ostatniego roku ujawnili: 208 kierowców, którzy prowadzili pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, 63, którzy nie zastosowali się do orzeczonych przez sąd środków karnych, 22, którzy prowadzili pojazd mechaniczny po cofnięciu uprawnień oraz 10, którzy nie wykonali polecenia zatrzymania takiego pojazdu. Funkcjonariusze grupy SPEED zatrzymali 1 tys.666 dowodów rejestracyjnych.

Jak wyjaśnia podinsp. Kucharska, grupa SPEED działa także na rzecz ograniczania agresji drogowej, policjanci reagują na rażące naruszenia w ruchu drogowym, jak np. wywierania presji jednych kierowców na drugich podczas zbyt bliskiego podjeżdżania, jazdy w tzw. zderzak w zderzak, używanie świateł drogowych niezgodnie z przeznaczeniem („mruganie światłami”).  – Po roku działania policjantów w grupie SPEED liczymy na to, że negatywne zachowania niektórych kierowców na drogach zostaną wyeliminowane podkreśla rzeczniczka mazowieckiej komendy.

kat

Fot., wideo KWP Radom

 

Tags

Dodaj komentarz