• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jak mogą się tu dostać osoby na wózku, gdzie jest parking? PUP kręci specjalny film

1 grudnia 2021

Powiatowy Urząd  Pracy w Radomiu realizuje filmy o swojej działalności przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Powstaną materiały w języku migowym, ETR (czyli łatwym do czytania i rozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną) oraz z audiodeskrypcją dla osób niewidomych.

 

fot. PUP Radom

 

- W filmie opowiemy nie tylko o bieżącej działalności urzędu, czyli o tym, na co mogą liczyć osoby bezrobotne, pracodawcy czy przedsiębiorcy: gdzie starać się o staż, szkolenie czy pieniądze na działalność gospodarczą. Pokażemy też m.in.  jak do urzędu mogą dostać się osoby na wózku, gdzie mogą zaparkować, gdzie znajduje się obsługa osób mających kłopoty z poruszaniem się. A także z jakich udogodnień mogą korzystać osoby głuche, niedosłyszące oraz niewidome. Film będzie tłumaczony na język migowy. Mamy nadzieję, że taki przekaz przełamie obawy i bariery przed wizytą w naszym urzędzie  – wyjaśnia dyrektor  Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Sebastian Murawski.

Na jakie trudności natrafiają np.  osoby niewidome w budynkach użyteczności publicznej wyjaśnia Bartosz Radomski, niewidomy, który odwiedził pośredniak Robim - psem przewodnikiem,

- Będzie nam łatwiej, jeżeli wzbudzimy w pracownikach nawyk myślenia o potrzebach osób niepełnosprawnych. Ale chodzi tu nie tylko o nich, ale i o rodzica z wózkiem, czy osobę poruszającą się o kulach. Nie daj Boże, ktoś z załogi skręci kostkę i staje się osobą niepełnosprawną. Mówimy więc nie tylko o dostępności urzędu dla petenta, ale i dla niepełnosprawnego  pracownika  - podkreślał pan Bartosz.

Film w wersji dla osób niewidomych będzie miał audiodeskrypcję.

Na tym nie koniec. Powstanie też przewodnik w języku  ETR (Easy to Read). To tekst łatwy do czytania i rozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Materiały multimedialne będą dostępne do końca roku na stronie https://radom.praca.gov.pl/ ,na FB oraz na kanale Youtube Powiatowego Urzędu Pracy.

kat

 

 

 

 

 

 

 

Tags