Jak umeblować mieszkanie na wynajem?

13 marca 2023

Przygotowujesz swoje mieszkanie pod wynajem i chciałbyś je przynajmniej częściowo wyposażyć? Podpowiemy Ci, czego szukać, jak dokonać wyboru, a co pozostawić w gestii przyszłych lokatorów.

 

Źródło zdjęcia: Favi.pl

 

Zalety wyposażonego mieszkania

Umeblować czy nie umeblować? To pytanie zadaje sobie wielu wynajmujących. Każda opcja ma oczywiście swoje plusy i minusy, a przecież różni najemcy szukają dla siebie czegoś innego. Podczas gdy jeden chciałby umeblować mieszkanie zgodnie ze swoim gustem, inny będzie zadowolony, jeśli nie będzie musiał dokonywać zbyt wielu wyborów. W przypadku umeblowanego mieszkania, lokatorzy oszczędzą na początkowych kosztach wyposażenia, które mogą sięgać kilkunastu, nawet kilkudziesięciu tysięcy. Takie rozwiązanie przyciągnie studentów i innych młodych ludzi, którzy często nie mają finansowego zapasu i szukają lokalu gotowego do wprowadzenia się od razu.

Jako wynajmujący możesz również pobierać nieco wyższy czynsz za takie mieszkanie. Korzyści z umeblowanego mieszkania można wtedy odczuć już w momencie przygotowywania nieruchomości. Łatwiej będzie stworzyć atrakcyjniejszą prezentację, ponieważ lokal nie będzie wyglądał jak pusta przestrzeń, ale przyszły dom.

Fundament, którego nie powinno zabraknąć

Pomijając podłogę i podobne niezbędne elementy, absolutną podstawą, której zazwyczaj nie brakuje w mieszkaniach, jest kuchnia z piekarnikiem i kuchenką. Inne wyposażenie zależy wyłącznie od Twojego uznania. Jeśli jednak zdecydujesz się wynająć mieszkanie w pełni wyposażone, nie powinno w nim zabraknąć lodówki i pralki. To, czy zdecydujesz się na zmywarkę, zależy wyłącznie od Twojego uznania i dostępnej w mieszkaniu przestrzeni.

 

Źródło zdjęcia: Favi.pl

 

Jak wybrać inne wyposażenie do mieszkania?

Jeśli chodzi o meble, z pewnością dobrym wyborem będą różnego typu miejsca do przechowywania, takie jak szafy wnękowe w sypialni, półka na buty w przedpokoju, pojemne regały na książki czy szafka RTV w salonie. Najemcy, którzy nie chcą zajmować się wymagającą logistycznie przeprowadzką, docenią dodatkowe wyposażenie w postaci większych mebli, takich jak sofy czy fotele. Można je wtedy uzupełnić o prosty stolik kawowy.

Staraj się być jak najbardziej minimalistyczny przy urządzaniu mieszkania. Trzymaj się neutralnych tonacji kolorystycznych, do których przyszli mieszkańcy mogą dodać swoje ulubione kolory. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie białej farby i postawienie prostych, drewnianych mebli. Wybierz te wysokiej jakości, ale w przystępnej cenie. Pamiętaj, że meble prędzej czy później ulegną zużyciu – nawet jeśli znajdziesz lokatorów, którzy będą dbać o mieszkanie tak, jak o własne. To proces, którego nie da się uniknąć nawet we własnym domu. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Nie ma potrzeby wybierać drogich, designerskich modeli, nie należy też pozostawiać w mieszkaniu antyków czy innych cennych przedmiotów.

Co zostawić do wyboru lokatorom?

Z pewnością nie ma potrzeby wynajmowania w pełni wyposażonego mieszkania, do którego wystarczy tylko wnieść walizkę z ubraniami. Należy się tego spodziewać jedynie w przypadku mieszkań przeznaczonych do wynajmu krótkoterminowego (na przykład na weekend, wakacje, czy podróż służbową). W przypadku wynajmu długoterminowego warto zostawić przynajmniej kilka rzeczy do wyboru dla przyszłego najemcy. Przykładem może być łóżko, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Jeśli chodzi o materac, jest to wręcz wskazane ze względów higienicznych.

Podobnie ze stołem czy biurkiem. Każdy korzysta z nich nieco inaczej, niektórzy pracują wyłącznie z domu, co przekłada się na ich wymagania dotyczące przestrzeni roboczej. Pamiętaj, aby nie kupować naczyń, jak również dodatków, takich jak lampy, dywaniki czy zasłony. Są to szczegóły, które najlepiej pozostawić gustowi najemcy.

Artykuł sponsorowany

 

 

Tags