Kolejny mural z obrazem Jacka Malczewskiego. „Pytia” ozdobi budynek uniwersytetu

26 kwietnia 2022

Kolejny mural z odwzorowaniem obrazu Jacka Malczewskiego będziemy mogli podziwiać w Radomiu. Będzie zdobił ścianę Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego przy ul. Malczewskiego 29. Tym razem będzie to „Pytia” namalowana w 1917 r.

 

Jacek Malczewski "Pytia"

 

Projekt z Budżetu Obywatelskiego 2022 pilotuje Łaźnia, która przygotowuje się do prac nad muralem z kolejnym dziełem Jacka Malczewskiego. Oryginalny obraz artysty urodzonego w Radomiu znajduje się w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. "Tym samym chcemy wyrazić naszą pamięć i solidarność z artystami i środowiskiem artystyczno-kulturalnym Ukrainy, które walczy o wolność swojej ojczyzny"' - podkreślają realizatorzy projektu.

Mural, podobnie jak dwa poprzednie, wykona Łukasz Rudecki.

Przypomnijmy: dwa malowidła, które powstały jako swego rodzaju kopie obrazów mistrza Malczewskiego, możemy podziwiać  na ścianach: Wydziału Sztuki UTH od strony ul. Zegara Słonecznego - „Zatruta studnia z chimerą” i VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego od strony ul. Warszawskiej - "Kobieta z faunem".

bdb

Tags