Kolorowy, kwitnący, pachnący. Ogród botaniczny na dziedzińcu muzeum można już oglądać

12 czerwca 2022

Tyle bogactwa na niewielkiej przestrzeni! Miniogród botaniczny przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego już mieni się różnymi barwami. A to – jak zapowiadają jego gospodarze – dopiero początek. – Nasadzenia są świeże. Czekamy na pełen rozkwit – podkreślają.

 

Autorem projektu jest Marek Słupek (na pierwszym planie) z "Malczewskiego" (fot. Muzeum.Jacka Malczewskiego)

 

Ukwiecony i zielony teren dziedzińca gmachu popijarskiego, w którym mieści się "Malczewski", można już oglądać i chłonąć go wszystkimi zmysłami. Powstał dzięki realizacji projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Autorem jest pracownik działu przyrody instytucji, Marek Słupek. Jak przypomina na Fejsbukowym profilu "Malczewskiego", dziedziniec muzealny przybrał swój obecny zamknięty charakter w 1892 roku wraz ze wzniesieniem tzw. skrzydła wschodniego, czyli sali gimnastyczno-widowiskowej ówczesnego rosyjskojęzycznego Gimnazjum Rządowego Męskiego. Współcześnie dziedziniec zajmuje powierzchnię 1311 m kw, z czego 603 przypadają na różne formy zieleni o charakterze ogrodowo-parkowym.

Rozłożyste korony białych kasztanowców

Jak pisze Marek Słupek, brak jest w literaturze informacji o istniejących w tym miejscu podobnych nasadzeniach w latach wcześniejszych (co jednak ich nie wyklucza). "Tym niemniej zdjęcia lotnicze z 1944 roku ukazują kontury rozłożystych koron drzew w pobliżu skrzydła południowego i po zachodniej stronie apsydy byłego kościoła. Relacje ustne absolwentów mieszczącego się w budynku przed- i powojennego Liceum im. dr. Tytusa Chałubińskiego identyfikują wzmiankowane drzewa jako kasztanowce białe".

Magnolie, pnącza, cebulica...

Na drzewostan  - dowiadujemy się - składają się m.in. kilkudziesięcioletnie już dziś okazy świerka pospolitego, tamaryszka francuskiego , tulipanowca amerykańskiego, oczaru pośredniego, magnolii i jabłoni hubejskiej (Malus hupehensis). Zaś bardziej okazałym, monumentalnym i przestrzennie dominującym elementem zieleni są równie wiekowe pnącza winobluszczu trójklapowego , pokrywające szczelnym kobiercem wschodnią i zachodnią wewnętrzną ścianę dziedzińca, a także apsydę dawnego kościoła pw. św. Jana Kantego.

Wśród  krzewów i krzewinek odnajdziemy m.in.: tawułę van Houte’a, kalinę koreańską, różanecznika pontyjskiego i piwonię lekarską. Pod nimi w warstwie runa rozgościły się bujnym łanem: konwalia majowa, fiołek wonny, cebulica dwulistna, czy bluszcz pospolity.

Co jeszcze rośnie na dziedzińcu? Na skwerach przylegających do skrzydła południowego muzeum  odnajdziemy również pokaźne, kilkunastoletnie okazy surmii bignionowej, buka pospolitego, cyprysika Lawsona i cyprysika nutkajskiego.

Całkiem nowy rozdział

Teraz podczas tworzenia miniogrodu botanicznego zieleń dziedzińca zaistniała na nowo, wzbogacając się o liczne, interesujące w wymiarze poznawczym i wizualnym gatunki drzew i krzewów. Są zatem m.in: platan, miłorząb dwuklapowy, dąb błotny, judaszowiec kanadyjski, forsycja, czy liczne hortensje bukietowe.

"Kilkadziesiąt nowych gatunków bylin, traw i pnączy tworzy wyjątkowo efektowne, historyzujące czy środowiskowe zestawienia. Chociażby egzotycznie wielkolistnych: gunnery olbrzymiej, lepiężnika japońskiego i tawułkowca tarczowateg, zaszytych w leśnym runie i podszyciu: kopytnika, przylaszczki, czosnku niedźwiedziego, podrzenia żebrowca czy parzydła leśnego. A także zamkniętych kwadratami bukszpanowej bordiury górskich chabrów, krwawników pospolitych i czerwonych róż okrywowych , nawiązujących symbolicznie do kontemplacyjnej zieleni wirydarzy klasztornych - pisze Marek Słupek.

Rzeźby i ptaki

Swoistym kompozycyjnym dopełnieniem ogrodu jest zestaw rzeźb ogrodowych autorstwa Doroty Piotrowiak przedstawiających zainspirowaną twórczością Jacka Malczewskiego Chimerę oraz wykonane w makroskali ceramiczne modele pyłków kwiatowych.

"Muzealny dziedziniec jest również domem, schronieniem i miejscem odpoczynku dla wielu gatunków obserwowanych tu ptaków lęgowych i przelotnych, takich jak: grzywacz, kopciuszek, bogatka, sosnówka, rudzik, szczygieł, kos, kwiczoł, szpak, piegża (...) - czytamy we wpisie Słupka.

W przymuzealnym ogrodzie będą się tu odbywać spotkania, koncerty, imprezy cykliczne, a także zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

 

Źródło: Muzeum im. Jacka Malczewskiego/ Facebook - w tekście powyżej pominięte zostały łacińskie nazw drzew, krzewów i ptaków.

Tags