• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Miasto chce rozszerzyć katalog ulg dla niepełnosprawnych i ich opiekunnów

22 sierpnia 2018

Radom miastem przyjaznym dla wszystkich – taka myśl przyświeca władzom Radomia w pracach nad wdrożeniem „Karty Rodziny z Osobą Niepełnosprawną”. Na najbliższej sesji rady miejskiej zostanie przedstawiony projekt uchwały w tej sprawie. Zgodnie z jej zapisami programem wsparcia zostaną objęte nie tylko dzieci, ale także wymagające stałej opieki osoby dorosłe niepełnosprawne.

 

Prezydent Witkowski: Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza takie rozwiązania

Prezydent Witkowski: Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza takie rozwiązania

 

Poszerzenie grona osób, które będą mogły korzystać z różnego rodzaju zniżek to efekt konsultacji społecznych przeprowadzonych w czerwcu przez magistrat. – Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza takie rozwiązania. To efekt bardzo dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, a jednocześnie znakomity przykład tego, że wspólnie możemy zmieniać nasze miasto – mówi prezydent Radosław Witkowski.

W maju radni zdecydowali, że ulgi będą przysługiwać tylko osobom do 25. roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności.  – W związku z wnioskami płynącymi od osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, został przygotowany nowy projekt uchwały. Zaproponujemy, by nie obowiązywała już górna. Programem zostaną więc objęte zarówno dzieci w wieku do 16 lat posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, jak również wszystkie osoby starsze posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem na konieczność stałej lub długoterminowej opieki lub pomocy innej osoby – wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Prawo do zniżek będzie przysługiwało także spokrewnionym lub niespokrewnionym opiekunom osób niepełnosprawnych.

– Dla nas najistotniejszą rzeczą jest to, że karta będzie przysługiwała nie tylko dzieciom, ale też osobom dorosłym. Koszty jakie ponoszą rodziny z osobą niepełnosprawną są bardzo wysokie, dlatego wprowadzenie zniżek jest dla nas bardzo ważne – zapewnia Aneta Stańczyk z Inicjatywy Ogólnopolskiej „Chcemy całego życia”. – Bardzo się cieszymy z rozszerzenia zakresu działania karty. O ile osoby do 25. roku życia mogą korzystać z różnych form wsparcia, to już osoby starsze są pozostawione same sobie, a przecież im też potrzebna jest duża pomoc – podkreśla Dagmara Janas ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”.

Powstaje katalog zniżek, z których będą mogli korzystać niepełnosprawni i ich bliscy. Zostaną dla nich wprowadzone m.in. bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, a przy wstępie na miejskie baseny, korty tenisowe i imprezy organizowane przez MOSiR będą obowiązywały 80-proc. zniżki. Ulgi wprowadzą także placówki kultury. Np. bilet do teatru będzie tańszy o 30 proc., a na koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej – o 20. Zniżki wprowadzą też:  MOK „Amfiteatr”, Dom Kultury „Idalin” i Dom Kultury „Borki”, a Miejska Biblioteka Publiczna nie będzie pobierała opłaty za wydanie karty bibliotecznej.

Cały czas przybywa też deklaracji od podmiotów prywatnych, które gotowe są udzielać zniżek posiadaczom Karty. Są wśród nich m.in. sklepy, punkty usługowe i placówki świadczące usługi rehabilitacyjne.

kat

Źródło: UM Radom

Tags

Dodaj komentarz