• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Miasto wyemituje obligacje warte ponad 42 mln zł. Spłaci je do 2030 roku

21 stycznia 2019

Dwie ważne decyzje finansowe podjęli na dzisiejszej sesji radomscy radni. Zgodzili się na wypuszczenie przez gminę obligacji, które pokryją zaciągnięte wcześniej kredyty i pożyczki oraz na zaciągnięcie przez miasto kredytu krótkoterminowego w wysokości 20 mln zł. Ta kwota zostanie przeznaczona na bieżące wydatki.

 

P1180295

 

Wartość obligacji, które zostaną wyemitowane w tym roku to ponad 42 mln zł. – To są kredyty zaciąganie w latach 2008 – 2018 i te ponad 42 mln zł przypada na spłatę w roku bieżącym. Podstawą prawną emisji obligacji jest ustawa o finansach publicznych i z tego uprawnienia skorzystaliśmy – wyjaśnia Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta.

Uchwała przedstawiona przez prezydenta wprawdzie przeszła, ale część radnych PiS nie wzięła udziału w głosowaniu, a część wstrzymała się od głosu.

– Podjęta uchwała jest konsekwencją przyjęcia budżetu na ten rok – mówi szef klubu radnych PiS Dariusz Wójcik. Dodaje jednak, że jego klubu nie usatysfakcjonowały terminy spłat obligacji. – Bo rozłożone są one w czasie, czyli spłacanie tej największej kwoty przypada już po tej kadencji samorządu. Dlatego część naszych radnych nie wzięła udziału w głosowaniu, część radnych się wstrzymała – tłumaczy Wójcik.

Spłata 42 mln zł z tytułu emisji obligacji została rozłożona aż do 2030 roku. W najbliższych latach gmina wyda na ich wykup po 2- 3 mln zł, ale już od 2026 – po około 6 mln zł każdego roku.

bdb

Tags

Dodaj komentarz