Muzeum Historii Radomia otwarte. Przeszłość miasta spotyka się tutaj z nowoczesnością ekspozycji

13 sierpnia 2022

Stanowiska VR przenoszące odwiedzających w czasie, np. na mury XIV-wiecznego miasta, średniowieczny kram kupiecki, gabinet Walerego Przyborowskiego, Apteka Pod Białym Orłem” – to wszystko zobaczymy w nowo otwartym w Kamienicach Gąski i Esterki Muzeum Historii Radomia. Po dwóch latach przygotowań naszpikowana technologią placówka została dzisiaj otwarta.

 

Do muzeum "przeniesiono" słynną Aptekę "Pod Białym Orłem" (fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego)

 

Na utworzenie instytucji pokazującej dzieje Radomia Muzeum im. Jacka Malczewskiego dostało łącznie ponad 16 mln zł z samorządu województwa mazowieckiego. Tyle kosztował remont kamienic oraz aranżacja ekspozycji.

Radomianie czekali długo

Podczas uroczystości otwarcia Leszek Ruszczyk, dyrektor "Malczewskiego" przypomniał, że radomianie bardzo długo czekali na to, żeby mieć muzeum historii swojego miasta. - Od lat nasze muzeum gromadziło eksponaty związane z radomską historią od pradziejów, przez czasy nowożytne, aż po czasy współczesne. Radomianie będą mogli wreszcie poznać swój życiorys do 1945 r. Wystawa jest na najwyższym poziomie, z wykorzystaniem najnowszej techniki i technologii - podkreśla dyrektor.

– To rzeczywiście historyczny dzień. Jestem przekonany, że zwiedzając wystawę na nowo poznamy i odkryjemy nasze piękne miasto. Świetnie zaaranżowane miejsce z wieloma ciekawymi multimedialnymi rozwiązaniami, a przy tym bardzo przystępne – zachwyci każdego - chwalił wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski uważa, że Kamienice Gąski i Esterki to teraz bardzo ważne miejsce. - Od lat zabiegamy, aby Miasto Kazimierzowskie, serce Radomia, tętniło życiem, było dumą Radomia i to jest kolejny projekt - po wystawie w Kamienicy Deskurów przedstawiającą dzieje miasta po 1945 r. - który do tego się przyczynia. To nowoczesna, europejska wystawa, która - mam nadzieję - będzie łamała niedobre stereotypy o Radomiu. Pokazuje, jak piękny jest Radom i jak wspaniałą ma historię - mów prezydent.  

Przeszłość i technologia

Ekspozycję pokazującą dzieje Radomia od IX w. do 1945 r. zaaranżowano na trzech kondygnacjach kamienic. Zwiedzanie nowego muzeum warto zacząć od piwnic kamienicy Esterki, gdzie można obejrzeć 10-minutowy film o historii miasta. W kolejnym pomieszczeniu można zapoznać się z historią i stanem badań archeologicznych na terenie najstarszego radomskiego grodu, czyli Piotrówki. Następnie, w układzie chronologicznym, zwiedzający mogą zobaczyć właściwą ekspozycję.

Pierwsza sala poświęcona jest wczesnośredniowiecznym dziejom miasta. Nowym rozwiązaniem jest prezentacja grodu z X w. i współistniejących osad służebnych w specjalnie skonstruowanej niszy pod szklaną podłogą. Całość ekspozycji jest mieszanką prezentacji autentycznych artefaktów z efektami multimedialnymi.

W kolejnej sali znajdują się eksponaty związane ze Starym Radomiem (teren wokół kościoła św. Wacława). Na ekranie można zobaczyć obracającą się trójwymiarową bryłę świątyni. Natomiast w gablotach umieszczone są zabytki odkryte na tym terenie podczas badań archeologicznych. Zainstalowano tu trzy stanowiska VR, które przeniosą odwiedzających w czasie, np. na mury XIV-wiecznego Radomia albo do wnętrza kościoła farnego pw. św. Jana. Dalsza część ekspozycji przedstawia dzieje miasta w XIV i XV stuleciu. Atrakcją tej części jest m.in. odtworzony średniowieczny kram kupiecki, za którym na specjalnym hologramie można zobaczyć i usłyszeć radomskiego kupca.

Na parterze Kamienicy Gąski można z kolei zobaczyć wydarzenia związane z radomskim zamkiem i okresem szlacheckiej wolności. Oprócz ekranów LCD z edukacyjnymi grami dla dzieci, znajdzie się tu także stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć w strojach z epoki. Z kolei na piętrze na zwiedzających czekać będzie wnętrze gabinetu radomskiego pisarza i historyka z przełomu XIX i XX stulecia, Walerego Przyborowskiego.

Od Księstwa Warszawskiego do Apteki "Pod Białym Orłem"

W Muzeum Historii Radomia odwiedzający znajdą również zbiory związane z dziejami miasta w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W trójwymiarowej animacji turyści mogą zobaczyć wyzwalanie Radomia przez wojska napoleońskie z rąk Austriaków w 1809 r., a także podziwiać repliki mundurów wojskowych z tamtego okresu.

Inna sala poświęcona jest wydarzeniom związanym z powstaniem styczniowym. Przez stylizowane na zabytkowe drzwi odwiedzający mogą wejść do znanej, zwłaszcza starszym radomianom, apteki „Pod Białym Orłem”, która przez lata znajdowała się na ul. Żeromskiego, a teraz odtworzono jej wnętrze, gdzie zainstalowano oryginalne meble z 1824 r. Za apteką znajduje się fotoplastykon, w którym można oglądać stare fotografie ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Dalszą część ekspozycji poświęcono gospodarce miasta w II poł. XIX w., miastu w czasach I wojny światowej oraz w dwudziestoleciu międzywojennym. W ostatniej i zarazem największej sali zobaczymy Radom z okresu okupacji hitlerowskiej. W tym pomieszczeniu jest także wyświetlany animowany film 3D, który podsumuje dzieje Radomia od X w. po czasy współczesne.

Muzeum będzie dostępne dla zwiedzających od niedzieli, 14 sierpnia.

bdb, kat

Zdjęcia w Galerii: Muzeum im. jacka Malczewskiego, Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Tags