Na stadionie nie będzie trzeciej trybuny. Zamiast niej powstanie wał ziemny

30 marca 2022

Stadion piłkarski budowany w ramach Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga będzie miał tylko dwie trybuny, bo na trzecią nie ma pieniędzy. Zamiast niej, po zachodniej stronie usypany zostanie wał ziemny. Prace przy obiekcie – jak zapewniał inwestora wykonawca – idą zgodnie z harmonogramem i nie ma żadnych opóźnień.

 

fot. Radomskie Inwestycje

 

Informacje na temat postępów robót przy budowie stadionu złożył radnym na ostatniej sesji Rafał Górski, dyrektor d.s. inwestycji w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. - Od ostatniej sesji, czyli przez miesiąc, żadnego protokoły konieczności ani aneksy nie zostały podpisane - uspakajał Rafał Górski.

Powiedział, że najważniejsze realizowane w tym czasie prace budowlane trwały na trybunie południowej. - W miejscach, gdzie został wcześniej wymieniony grunt, zostały ułożone płyty trybun i zostały już posadowione słupy w miejscu narożnika północno-zachodniego. Kolejna ważna informacje - konstrukcja dachu jest po certyfikacji i gotowa do montażu na składzie podwykonawcy - opisywał dyrektor Górski.

Aneksy jednak będą. MOSiR przygotowuje się do sporządzenia kolejnego i ma zrobić to jeszcze do końca marca. - Planujemy, że będzie on opiewał na kwotę 7 mln 200 tys. zł i. Wysokość tej kwoty zawiera się w 30 mln zł, które - jak mówiłem - jest nam potrzebne do zakończenia tej budowy, na co od państwa dostaliśmy zgodę i na co trwają z bankiem prace na emisję obligacji. Jest to 10 kosztorysów na łączną kwotę właśnie 7 mln 200 tys. zł - wyliczał Rafał Górski.

W kolejnym aneksie maja być ujęte prace takie jak  m.in. wymiana kanalizacji deszczowej za trybuną północną (ponieważ przez pierwszego wykonawcę była ona zrobiona wadliwie i trzeba ją wykonać od nowa), obmurowanie i przygotowanie do zbiornika retencyjnego, pod który był robiony drenaż. I najważniejsza pozycja - montaż końcówek słupów, które będą na trybunie północnej między istniejącymi obecnie konstrukcjami prefabrykowanych słupów, a będą pozwalały na montaż dachu. To będzie kosztowało około 4,5 mln zł.

Stal zamówili wcześniej

W miarę optymistyczne są też wiadomości dotyczące dostawy stali na budowę, jej pozyskanie bowiem jest w związku z wojną na Ukrainie trudne, a sam materiał coraz droższy. Największy problem w Polsce  jest z wyrobami wysokiej jakości, czyli z blachami dużej grubości powyżej 1 mm; Polska importuje 94 proc. takiej stali, elementów zbrojeniowych - 84 proc.

-  Jeśli chodzi o stal, która będzie montowana w pierwszym rzędzie, był to import rosyjski, a teraz mamy embargo. w drugiej kolejności to była produkcja ukraińska z okolic Krzywego Rogu, gdzie teraz trwają walki, Ukraina i tak zablokowała wywóz stali ze względu na potrzeby produkcji wojennej. Ale mamy deklaracje Betonoxu, że jeżeli chodzi o te duże elementy, których użycie można było wcześniej przewidzieć - to mają je zarezerwowane u producentów lub pośredników, jeśli będzie potrzeba dokupienia to mniejszych elementów - zaznaczył Rafał Górski.

Stadion ma być ukończony z końcem tego roku.

bdb

Tags