Napisz CV do swojej pierwszej pracy

22 marca 2021

Młodość, odwaga w podejmowaniu wyzwań, chęć doskonalenie swoich umiejętności i zdobywania nowych doświadczeń to atuty młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Brakuje im jednak specjalistycznej wiedzy zdobywanej na ścieżce kariery i kompetencji nabywanych wraz z rozwojem zawodowym.

 

 

Napisz CV do swojej pierwszej pracy

Od tego, jak napiszesz CV do swojej pierwszej pracy zależy, na co swoją uwagę zwróci rekruter. Zadbaj, by braki ukryły się pod atutami.

Trzymaj się wytycznych z ogłoszenia

W swoim pierwszym CV raczej nie będziesz mieć możliwości odniesienia się do doświadczenia zawodowego. Nie oznacza to jednak, że atrakcyjne oferty pracy dostępne m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl są poza Twoim zasięgiem. Odpowiadając na nie skup się na kompetencjach, które są kluczowymi dla danej branży i wymagań, jakie postawi przed Tobą nowa praca.

Tworząc listę swoich umiejętności trzymaj się wytycznych podanych w ogłoszeniu. Pracodawca jasno określa, czego wymaga od kandydatów. Zadbaj więc o to, by odpowiednio wyeksponować odpowiedź na jego potrzeby. Mocne atuty zrobią dobre wrażenie, którego nie przyćmią dalsze braki.

Brak doświadczenia to nie problem

Brak wymaganego doświadczenia zawodowego nie jest problemem, z którym nie można poradzić sobie pisząc swoje pierwsze CV. Podczas studiów i praktycznej nauki zawodu bez wątpienia poznałeś reguły i zasady związane z jakąkolwiek pracą. W każdej bowiem wymagana jest obowiązkowość, sumienne wykonywanie powierzonych zadań, punktualność i wiele innych cech dobrego pracownika. Napisz o nich wskazując korzyści, jakie przyniosą firmie, która Cię zatrudni.

Zastanów się też, czy do tej pory nie miałeś okazji zdobyć cennych doświadczeń np. podczas realizowania swoich pasji: pracując w wolontariacie, uprawiając sport, redagując uczelniany biuletyn lub organizując konferencje naukowe na wydziale studiów. Pamiętaj, by szczegółowo przedstawić swój zakres obowiązków powierzanych Ci w ramach realizowanych zadań i efekty swoich działań. Pochwal się też sukcesami.

Nie bój się odniesień do swoich zainteresowań. Pracodawcy lubią inwestować w ludzi z pasją, którzy potrafią odstresować się po ciężkim dniu pracy, a przy okazji zdobyć nowe kompetencje mogące przynieść korzyści dla  firmy.

 

Tags