• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nie było litości dla Śmierci. Straciła głowę na rynku w Jedlińsku

25 lutego 2020

Sprawiedliwości i wielowiekowej tradycji stało się zadość. Śmierć straciła – pod katowskim toporem – głowę na rynku w Jedlińsku. Przyglądała się temu z ogromnym zadowoleniem gawiedź miejscowa i przybyła tu specjalnie po to, by zobaczyć, że kostuchę można jednak przechytrzyć.

 

IMG_20200225_163237

 

– „Stoi już na rynku, bo ją złapano na gorącym uczynku, jak się do naszego miasta zakradała, starych i młodych swą kosa ścinała” – obwieścił narrator zgromadzonym przed sceną. I przywieziono ją na drabiniastym wozie, by jej złe uczynki osądzili ławnicy i wójt. Jak co roku i tym razem, nie było jednak dla Śmierci litości. Ani sąd ludowy, ani sam lud jej nie oszczędził, a wyrok zatwierdził proboszcz.

Legenda głosi, że w zapustny wtorek do mieszkańców miasteczka dotarła wieść przekazana przez kościelnego Kantego. Miał on zapewniać, że Śmierć się upiła i zgubiła kosę na okolicznych łąkach. To wtedy ludzie pojmali ją i doprowadzili przed sąd.

W widowisku obrzędowym „Ścięcie śmierci” wystąpili sami mieszkańcy Jedlińska. Tradycyjnie też role żeńskie są grane przez mężczyzn. Nigdy nie wiadomo, kto wciela się w rolę Śmierci.

Od lat spektakl przygotowywany jest na podstawie wierszowanego scenariusza spisanego w latach 30. XIX wieku przez ks. Jana Kloczkowskiego.

Widowisko zgromadziło na jedlińskim rynku setki osób, które świętowały ostatni dzień karnawału.

k.woj.

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz