Nieoczekiwany zwrot w sprawie przebudowy wiaduktu. MZDiK musi ponownie rozpatrzyć wszystkie oferty

30 stycznia 2023

Kolejne hamowanie na drodze do przebudowy wiaduktu w ul. Żeromskiego. Krajowa Izba Odwoławczej zdecydowała, że MZDiK musi ponownie zbadać i ocenić oferty, które wpłynęły na przetarg ogłoszony przez miejską firmę. Procedury z tym związane potrwają następnych kilka tygodni, niewykluczone też, że zakończą się dopiero w sądzie.

 

 

Jak pisaliśmy, 28 grudnia MZDiK ogłosił, że wybrał wykonawcę na modernizację wiaduktu wskazując na Primost z Będzina, który złożył ofertę na ponad 176 mln zł 240 tys. zł, przy czym część drogowa, za którą odpowiada miasto będzie miała kosztować nieco ponad 142 mln zł, zaś część kolejowa, finansowana przez PKP PLK  -  33,5 mln zł. Od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej odwołało się przedsiębiorstwo - drugie na liście zwycięzców przetargu -  Trakcja. Uznała ona bowiem, że Primost w niektórych punktach zaproponował bardzo niskie ceny, a w niektórych, w kolumnach 'kwota' wpisał "0".

Dzisiaj drogowcy poznali orzeczenie KIO. - Zgodnie z nim musimy ponownie zbadać i ocenić oferty. Wezwiemy więc kolejnego wykonawcę z najwyższą oceną punktową, to znaczy firmę Trakcja o złożenie dokumentów na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu i niepodleganiu wykluczeniu. Na ich uzupełnienie będzie 10 dni. Weryfikacja dokumentów potrwa około dwóch tygodni - informuje Dawid Puton, rzecznik MZDiK. Jak dodaje, aby postępowanie mogło zostać rozstrzygnięte, muszą być zagwarantowane dodatkowe pieniądze ze strony PKP. - Warto podkreślić, że oferta firmy Trakcja była korzystniejsza w części drogowej, finansowanej przez miasto. Musimy teraz poczekać na pisemne uzasadnienie wyroku KIO, które powinno zostać przygotowane w ciągu siedmiu dni i niezwłocznie do nas dostarczone - wyjaśnia rzecznik.

Dawid Puton przypomina, że zgodnie z prawem zamówień publicznych na orzeczenie KIO stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu, która może zostać wniesiona do Sądu Okręgowego w Warszawie w terminie 14 dni od doręczenia orzeczenia izby; sąd rozpoznaje sprawę niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie miesiąca od dnia wpływu skargi do sądu.

bdb

 

,

Tags