• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Noc Muzeów. Na policji zbadają czy kłamiesz, w sądzie pokażą, jak aresztują

14 maja 2019

Badanie wariografem, pokaz tresury psów, musztra paradna – to na policji. A w sądzie – posiedzenie aresztowe, badania grafologiczne i daktyloskopijne – to tylko niektóre z atrakcji czekające na uczestników Nocy Muzeów.

 

Na Noc Muzeów zapraszają sądy

Na Noc Muzeów zapraszają sądy

 

Obie instytucje wymiaru sprawiedliwości – Komenda Wojewódzka Policji oraz Sądy: Okręgowy i Rejonowy przy ul. Warszawskiej zapraszają w sobotę, 18 maja już od godz. 18.  Chcą pokazać te miejsca w swoich siedzibach, które na co dzień nie są dostępne dla zwykłego zjadacza chleba.

– Na dziedzińcu komendy obejrzymy musztrę paradną w wykonaniu uczniów klas policyjnych szkół ZDZ (pokaz zostanie powtórzony o godz. 20 i 21.45). Przed wejściem do budynku od ul. 11 Listopada będzie można zapoznać się z samochodami, motocyklami, które w codziennej służbie wykorzystują policjanci. Będzie można także bezpłatnie oznakować rower (wymagany dowód osobisty oraz potwierdzenie zakupu). W Sali Tradycji KWP będzie można zobaczyć m.in. mundur Policji Państwowej, zdjęcia oraz starą broń. Natomiast w sali konferencyjnej na zwiedzających czekają stoiska m.in laboratorium kryminalistycznego oraz pododdziału antyterrorystycznego. Odbędzie się także pokaz tresury psa policyjnego wyszkolonego do wykrywania narkotyków – wymienia oficer prasowy KWP w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharka.

Sędziowie i prokuratorzy zagrają samych siebie

„Dalszy ciąg” nocy z wymiarem sprawiedliwości czeka na zainteresowanych w nowym gmachu sądów przy ul. Warszawskiej. – Odwiedzający obejrzą inscenizację posiedzenia aresztowego sądu, czyli takiego, na którym zapada decyzja, czy podsądny ma zostać aresztowany. W role uczestników wcielą się prawdziwi: sędzia, prokurator i adwokat. Naszym celem jest pokazanie, w jakich przypadkach areszt jest stosowany – mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza. „Posiedzenia” zaplanowano na godz. 19 i 21.

Ponadto w sądzie obejrzymy jak przebiega badanie grafologiczne, daktyloskopijne, jak bada się odciski np. obuwa i inne ślady. Bedzie można wejść na salę rozpraw, w tym na tę, gdzie sądzeni są najbardziej niebezpieczni przestępcy, do gabinetu prezesa sądu i porozmawiać z mediatorem.

Na specjalnej wystawie zobaczymy fotografie obrazujące historię radomskiego sądownictwa z początku XX wieku i okresu międzywojnia, a także łańcuchy sędziowskie i togi przedstawicieli zawodów prawniczych.

Komenda policji i sąd będą otwarte do godz. 23.

bdb

Tags

Dodaj komentarz