Noc Muzeów. Powrót do lat 20. i 30., wystawy i koncerty, zatrzymanie groźnego przestępcy pod sądem

8 maja 2023

Kolejna Noc Muzeów. Placówki i instytucje – nie tylko kultury – otwierają się na zwiedzających w późnych godzinach z soboty, 13 maja na 14 maja. W programie liczne atrakcje. Przed gmachem Temidy przy ul. Warszawskiej będziemy oglądać, jak policja zatrzymuje niebezpiecznego przestępcę, a potem już wewnątrz budynku, sąd go sądzi.

 

Na Noc Muzeów zapraszają organizatorzy wydarzeń (fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego)

 

Wydarzenia w Muzeum im. Jacka  Malczewskiego zatytułowano "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" i będą przebiegać właśnie w klimacie tego okresu. Jest to nawiązanie do daty powstania instytucji, która powstałą w 1923 r.  - Dlatego w programie znajdzie się wiele imprez nawiązujących do minionego stulecia. Co roku Noc Muzeów gromadzi ogromną liczbę radomian. Chcemy, by i tym razem było podobnie. Stąd koncerty, projekcje filmów, konkursy, intrygujące wykłady i wiele innych atrakcji - zapowiada Leszek Ruszczyk, dyrektor "Malczewskiego".

Koncert, film z muzyką na żywo, pokaz mody

W programie jest koncert Piotra Zarzyki z zespołem (utwory z dwudziestolecia międzywojennego), pokaz filmu niemego z 1929 r. na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego "Ponad śnieg bielszym się stanę" z muzyką na żywo wykonywaną przez Waldemar Rychły Trio (Dominika Dołżyńska – skrzypce, Agnieszka Kowalczyk – wiolonczela, Waldemar Rychły – gitara). Kolejnym akcentem nawiązującym do lat 20. będzie pokaz mody w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych Stylizacji
i Usług oraz pokaz wynalazków początku XX w. (Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte), ponadto wiele ciekawych konkursów.

Bedzie również oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego". Podczas imprezy odbędą się także konkursy, wykład, pokazy i wiele innych atrakcji.

Na gości czeka również Muzeum Historii Radomia znajdujące się w Domach Gąski i Esterki.

Do "Nocy"włącza się spółka Rewitalizacja. Dorota Rajkowska, prezes zarządu, zaprosiła radomian na wystawę archeologiczno-architektoniczną " Założenia zamku radomskiego" w Domu wedle Bramy i na ekspozycje numizmatyczne: "Monety biblijne", "Kopernik w numizmatyce" oraz na bicie pamiątkowego okolicznościowego żetonu (Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Radomiu im. dr. Teofila Rewolińskiego).

Przestępca zatrzymany pod sądem

Noc Muzeów organizują we współpracy radomska policja i radomskie sądy.  - Będzie zwiedzanie okolicznościowej ekspozycji historycznej i gmachu sądu, ale najbardziej widowiskowo zapowiada się zatrzymanie pod siedziba sądów przy ul. Warszawskiej groźnego przestępcy, a potem inscenizowane posiedzenie sądu w trybie aresztowym - zapowiadają rzecznicy obu instytucji: podinsp. Katarzyna Kucharska i sędzia Arkadiusz Guza.

Warto wybrać się też na wykład Adama Duszyka "Dziś prawdziwych kasiarzy już nie ma, czyli szemrane towarzystwo międzywojnia" oraz "Instytucje sądowe dawnego Radomia o ponadregionalnym zasięgu"

Wystawy, koncert i noc filmowa w Elektrowni

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zwiedzać będzie można wystawę rzeźbiarza i performera Norberta Delmana oraz polsko- japońskiej malarki i projektantki mody Lii Kimury.

- Rodziców z dziećmi zapraszamy na wystawę edukacyjną "Wszystko widzę jako sztukę". Dzieci przekonają się, że mogą robić w galerii rozmaite rzeczy: obierać ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, śledzić wielkiego pająka jak Bogna Burska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, wkraść się do telewizora jak Kuba Bąkowski, bawić się piaskiem jak Andrzej Dłużniewski, a także pisać wiersze do oglądania jak Stanisław Dróżdż - wymienia dyrektor Włodzimierz Pujanek.

Na zewnątrz instytucji będzie dostępna wystawa prac rzeźbiarki Agaty Agatowskiej składająca się z  sześciu figuratywnych rzeźb wykonanych w różnych materiałach (m.in. w brązie i tworzywie sztucznym), przedstawiających kobiety. Również na zewnątrz instytucji, na patio będzie okazja do wzięcia udziału w działaniach artystyczno /edukacyjnych.

Zaplanowano też koncert krakowskiego muzyka i producenta muzycznego Nikodema Dybińskiego. Artysta zajmuje się tworzeniem i wykonywaniem instrumentalnej muzyki elektronicznej, głównie przy użyciu analogowych syntezatorów i taśm magnetofonowych, a także pianina.

Będzie też Filmowa Noc Muzeów: pokazy krótkich filmów fabularnych i animowanych nominowanych do Oscarów 2023 oraz najlepsze polskie krótkie metraże.

O wydarzeniach w innych muzeach napiszemy wkrótce.

bdb. kat

 

Tags