• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

NSA: Sędzia Marek Wroczyński może rozpoznawać sprawę mandatu prezydenta Radomia

16 stycznia 2018

Naczelny Sąd Administracyjny nie uwzględnił zażalenia pełnomocnika Radosława Witkowskiego na oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego sprawozdawcy z rozpatrywania sprawy mandatu prezydenta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

 

 

Mec. Królikowski: złożył zażalenie do NSA

Mec. Królikowski: złożył zażalenie do NSA

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał zasadność tego wniosku i podzielił stanowisko WSA, że sędzia Marek Wroczyński może przewodniczyć składowi orzekającemu w tej sprawie, co kwestionował mecenas Rafał Królikowski.

Przypomnijmy: WSA nie rozpoczął rozpatrywania zażalenia prezydenta na zarządzenie zastępcze wojewody o wygaszeniu jego mandatu, ponieważ pełnomocnik Witkowskiego na pierwszym posiedzeniu złożył wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego sędziego Marka Wroczyńskiego. Mecenas Rafał Królikowski uzasadniał, że sędzia Wroczyński publicznie wypowiadał się, że sprawa prezydenta Witkowskiego będzie – ze względu na duże zainteresowanie społeczne – rozpatrzona przez sąd szybko. – Pan prezydent chciałby, aby jego sprawa była potraktowana identycznie, jak każda sprawa obywatela tego miasta. A więc bez żadnego priorytetowego traktowania, które odbyłoby się kosztem spraw innych obywateli tego miasta, którzy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chciałby być potraktowany nie priorytetowo, ale tak samo jak każdy inny obywatel, bo skarga nie dotyczy jego jako prezydenta, jako organu, ale jest związana z tym, że jest obywatelem tego miasta i korzysta ze swojego prawa wyborczego – argumentował adwokat.

Jednak sąd na posiedzeniu niejawnym rozpatrzył wniosek mecenasa Królikowskiego negatywnie. 5 grudnia 2017 roku do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie wpłynęło zażalenie na wyłączenie sędziego sprawozdawcy z orzekania w tej sprawie. Potem  akta sprawy trafiły do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ją właśnie rozpoznał. Na razie nie znamy uzasadnienia decyzji NSA.

Przypomnijmy: Centralne Biuro Antykorupcyjne uważa, że prezydent Radomia wbrew zakazowi wynikającemu z tzw. antykorupcyjnej ustawy, zasiadał we władzach spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Prezydent z kolei uważa, powołując się m.in. na opinię prof. Michał Królikowskiego, że będąc członkiem rady nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego nie naruszył przepisów. Decyzję wojewody uznaje za polityczną.

Bożena Dobrzyńska

 
Tags

Jedna odpowiedź do “NSA: Sędzia Marek Wroczyński może rozpoznawać sprawę mandatu prezydenta Radomia”

  1. Tomek pisze:

    No proszę: adwokat mafozów reprezentuje też Witkowskiego. Gratulacje.

Dodaj komentarz