Obywatele Ukrainy szukają pracy. I coraz częściej ją znajdują

10 kwietnia 2022

Ponad 500 Ukraińców znalazło pracę w Radomiu lub powiecie radomskim od chwili wejścia w życie specustawy o pomocy obywatelom naszego wschodniego sąsiada. Liczba obejmuje zarówno tych Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny, jak i tych, którzy już wcześniej legalnie przebywali w Polsce.

 

fot. Anna Wróblewska/UM Radom

 

Od 14 marca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu zarejestrowało się ponad 280 obywateli Ukrainy, 262 to kobiety; 18 z nich osiągnęło wiek emerytalny (w tym trzech mężczyzn). Najstarsza zarejestrowana osoba z Ukrainy to kobieta w wieku 73 lat.

- Podczas rejestracji Ukraińcy podają często, że posiadają dwa zawody. Np. analityczka medyczna ma też uprawnienia kosmetyczki, z kolei pracownik bankowości, zgłasza, że może również pracować w call centre - wyjaśnia Barbara Bednarz z radomskiego pośredniaka.

Wśród poszukujących pracy Ukraińców najwięcej jest: sprzedawców, księgowych, ekonomistów,  kucharzy, magazynierów, pielęgniarek, pedagogów, manikiurzystek, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedmiotu w szkole podstawowej.

Ponad 80 obywateli Ukrainy zapisało się już na kursy języka polskiego, które PUP zorganizuje jeszcze w kwietniu. 

kat

 

Tags