• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Odpoczywał” za kierownicą ciężarówki. Kontrolerzy WITD zatrzymali pojazd

24 listopada 2020

Magnes przyłożony do impulsatora skrzyni biegów znalazł podczas rutynowej kontroli ciężarówki patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował w ten sposób rzekomy odpoczynek podczas jazdy.

 

 

Ciężarówkę, za kierownicą której siedział przedsiębiorca, zatrzymali do kontroli funkcjonariusze ITD na odcinku krajowej „dwunastki” w Radomiu po godz. 22. Podczas analizy danych z tachografu inspektor ujawnił, że kierowca w chwili zatrzymania do kontroli rejestrował na karcie odpoczynek zamiast jazdy. W tym celu przyłożył magnes do impulsatora skrzyni biegów. Mężczyzna przyznał się do winy, ale nie chciał wyjaśnić w jakim celu używał magnesu. Prawdopodobnie chciał zarejestrować na swojej karcie 45-minutową przerwę, aby nie tracić czasu na postój.

Wobec przewoźnika wszczęte zostało postępowanie administracyjne z ustawy o transporcie drogowym. Za zakłócanie prawidłowej pracy tachografu magnesem przedsiębiorcy grozi 10 tys. zł kary. Oprócz tego mężczyźnie grozi także odpowiedzialność karna. W trakcie jazdy z przyłożonym magnesem drogomierz ciężarówki nie rejestruje przejechanych kilometrów. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura. W związku z tym, że szofer wykorzystał 4 godziny i 28 minut jazdy, inspektorzy nakazali odbycie 45-minutowej przerwy. Kierowca zanim ruszył w dalszą trasę po kontroli ITD zdecydował się na odbiór odpoczynku dziennego.

Źródło: ITD Radom

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *