Ośrodek dla dzieci niewidomych i słabo widzących w Radomiu do rozbudowy. Jest koncepcja zmian

18 marca 2024

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu ma być rozbudowany. Na zlecenie samorządu mazowieckiego przygotowana została koncepcja zmian, która kosztowała 230 tys. zł. Przewiduje ona utworzenie nowoczesnych sal dydaktycznych i konferencyjnych, w tym jednej na 200 osób, pomieszczenia biurowe i gospodarcze.

 

Koncepcję rozbudowy opracował Maciej Psyk (fot. Łukasz Wykrota)

 

Rozbudowa miałaby objąć dwie części. Pierwsza zakłada budowę trzykondygnacyjnego budynku po stronie południowej w miejscu parterowego internatu, który zostanie zburzony. Druga część inwestycji planowana jest po stronie zachodniej i dotyczy rozbudowy jednokondygnacyjnego segmentu biurowego o kolejne piętro.

Konieczna rozbudowa

– Rozbudowa tej szkoły jest konieczna i do tego będziemy dążyli. To nie jest tylko kwestia stworzenia dodatkowego miejsca do nauki. Zależy nam, aby dzieciom było tu wygodnie, komfortowo, bezpiecznie, aby miały odpowiednie warunki do rozwoju zainteresowań i spędzania wolnego czasu. Przygotowanie projektu to duży krok na drodze do rozpoczęcia prac – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Jak zaznacza radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak, obiekt będzie nowoczesny i przyjazny dla dzieci. – Po rozbudowie jego powierzchnia zwiększy się o 655 m kw. Powstanie osiem sal dydaktycznych, które pomieszczą łącznie 50 dzieci, a także pomieszczenia socjalno-sanitarne, biurowe i gospodarcze. Wszystko po to, by podopieczni placówki czuli się tu dobrze - zapewnia radny.

Dobrze wyposażone sale

W projekcie uwzględniono też dwie sale konferencyjne: na I piętrze dla 25 osób oraz na II piętrze mieszczącą nawet 200 osób. Każda z nich będzie miała własne zaplecze. Dodatkowo duża sala konferencyjna będzie wyposażona w urządzenia audiowizualne m.in. projektory multimedialne, ekrany, systemy nagłaśniające.

Jak zaznacza autor projektu Maciej Psyk, architektura, sposób wykończenia elewacji oraz gabaryty rozbudowy dostosowano do części istniejącej budynku. – Co ważne, obiekt będzie w całości dostosowany do użytku przez osoby o utrudnionym poruszaniu się, w tym też osoby na wózkach inwalidzkich. W projekcie dostęp z zewnątrz do obiektu znajduje się na poziomie otaczającego terenu, zaś pomieszczenia ogólnodostępne na jednym poziomie, nie posiadają progów ani uskoków w posadzce, a zastosowane drzwi w budynku posiadają szerokość w świetle ościeżnicy minimum 90 cm i nie mają progów. Będzie też dźwig osobowy dostępny z każdej kondygnacji.

kat, bdb

Tags