Pierwszy tom „Dziejów Radomia” już jest. „Miasto zasługuje na taką monografię”

10 października 2023

„Dzieje Radomia”, monografię miasta, napisali prof. Dariusz Kupisz z UMCS w Lublinie i dr Maciej Trzeciecki z Polskiej Akademii Nauk. Publikacja obejmuje historię Radomia do 1795 r. To pierwszy tom wydawnictwa, a będą jeszcze trzy. Drugi ma się ukazać jeszcze w tym roku.

 

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego Radom

 

Wczoraj w Kamienicy Deskurów odbyła się promocja tomu z udziałem aurów i licznej publiczności. Prof. Kupisz i dr Trzeciecki opowiedzieli o pracy nad pierwszą częścią "Dziejów".

- Monografia historii Radomia to doskonały materiał pozwalający na poznanie bogatej historii naszego miasta. Dowiadujemy się jakimi zajęciami parali się nasi przodkowie, jak funkcjonował samorząd miasta, oświata, jakie ważne wydarzenia polityczne miały miejsce w naszym mieście. Słowem, otrzymaliśmy pierwsze, pełne kompendium wiedzy o Radomiu, za które serdecznie dziękuję jego twórcom - mówił prezydent Radosław Witkowski.

- To efekt współpracy miasta i samorządu województwa mazowieckiego. Wydania monografii podjęły się wspólnie: Resursa Obywatelska i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - przypomniał wicemarszałek, Rafał Rajkowski. Podkreślił, że Radom to miasto wyjątkowe, cieszące się bogatą historią i kulturą. - Nasze miasto zasługuje na profesjonalną monografię historyczną - zapewniał.

Miasto Kazimierza Wielkiego

– Radom to miasto Kazimierza Wielkiego, Kazimierza Jagiellończyka, konstytucji Nihil Novi, Trybunału Skarbowego Koronnego, Republiki Radomskiej, Czerwca 76… Można tak wymieniać jeszcze długo. Cieszę się, że dzięki współpracy samorządów ten projekt się materializuje – podkreślał wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.

- W 2023 r. planowane jest wydanie dwóch tomów. Pierwsze 100 egzemplarzy będzie edycją limitowaną, numerowaną wydaną specjalnie z okazji 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Tomy trzeci i czwarty powstaną do roku 2026, po zakończeniu kompleksowych badań; tom drugi - obejmie lata 1795–1915/1918, trzeci - 1915/1918–1945, a czwarty - 1945–2022.

Pierwszy tom Dziejów Radomia" można kupić w kasie muzeum w cenie 60 zł.

kat, bdb

 

Tags