• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Policyjny dron widzi z dużej odległości. Jest wykorzystywany coraz częściej

29 lipca 2021

Policyjny dron znowu w akcji, tym razem związanej z bezpieczeństwem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze obserwowali zachowania kierowców i pieszych, w tym nieudzielenie pierwszeństwa, wyprzedzanie na przejściach.

 

fot KMP Radom

 

- Dzisiaj przeprowadzali kontrole w rejonie ulicy Maratońskiej, gdzie kilka dni temu doszło do potrącenia dwóch rowerzystek na przejeździe dla rowerów. W działaniach udział wzięli policjanci z radomskiej i mazowieckiej drogówki oraz funkcjonariusze z samodzielnego pododdziału prewencji - informuje Justyna Leszczyńska z KMP w Radomiu. Jak podkreśla, policjanci coraz częściej wykorzystują nowoczesnego drona i obserwują zachowania kierowców i pieszych także z nieba. - Bezzałogowy statek powietrzny pozwala na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości. Policjanci, którzy obsługują drona, gdy ujawnią wykroczenia z powietrza, przekazują informację do najbliższego patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec kierowcy łamiącego przepisy. Jest to skuteczna walka z nieodpowiedzialnymi kierowcami, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych. Policjanci kontrolują także prędkość, z jaką poruszają się tam pojazdy - wyjaśnia Leszczyńska.

Tego typu działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i eliminowanie ich nieprawidłowych zachowań. - Wykroczenia, na które funkcjonariusze zwracali uwagę to m.in. nieudzielanie pierwszeństwa pieszym, omijanie pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi.

Apelujemy do pieszych i kierowców o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Wszyscy użytkownicy dróg powinni mieć świadomość, że w dużej mierze, to od ich zachowania na drodze zależy własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans w zderzeniu z pojazdem. Chwila nieuwagi na przejściu dla pieszych może kosztować życie innej osoby.

kat

 

 

Tags