Pracownicy Muzeum Witolda Gombrowicza z medalami. Dostali je za upowszechnianie kultury

5 września 2022

Pracownicy Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli docenieni. Tomasz Tyczyński, kurator instytucji, został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a dr hab. Anna Spólna oraz Ewa Witkowska otrzymały honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Medal Gloria Artis odbiera Tomasz Tyczyński (fot. Materiały prasowe/Jacek Łagowski)

 

Odznaczenia zostały wręczone w Warszawie podczas wernisażu wystawy „7×70. Materie literatury” zorganizowanej z okazji 70-lecia Muzeum Literatury. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli jest oddziałem tego muzeum.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od 2005 roku jest nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Przyznawany jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Natomiast honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”  nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Pracownicy Muzeum Witolda Gombrowicza docenieni zostali za działania na rzecz kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz propagowania kultury polskiej za granicą.

Od pięciu lat w miejscowości Vence na południu Francji muzeum prowadzi ekspozycję poświęconą Witoldowi Gombrowiczowi. W Vence Gombrowicz spędził ostatnie lata swojego życia. Placówkę odwiedza kilka tysięcy osób rocznie. W tej grupie są nie tylko Francuzi i Polacy zainteresowani emigracyjnymi losami pisarza, ale także m.in. Amerykanie, Anglicy czy Hiszpanie. W tym roku w Espace Muséal Witold Gombrowicz w Vence, z okazji jubileuszu, otwarta zostanie poszerzona, rozbudowana ekspozycja.

kat

Tags