• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Radni obradują w odrestaurowanym ratuszu. „To historyczna chwila”

25 listopada 2019

Radomscy radni po raz pierwszy obradują w odrestaurowanym ratuszu w Rynku. – Po raz pierwszy od 60 lat. Bardzo się cieszymy – mówiła przewodnicząca rady miejskiej Kinga Bogusz tuż po przecięciu wstęgi do sali im. Marii Kelles-Krauz.

 

 

Salę otworzyła przewodnicząca rady Kinga Bogusz

Salę otworzyła przewodnicząca rady Kinga Bogusz

 

Radni przyjechali do ratusza na kilkanaście minut przed godz. 9. Wielu zastanawiało się, gdzie są ich miejsca, bo nie oznaczono ich nazwiskami. – Trochę ciasno – mówił radny Wiesław Wędzonka (Koalicja Obywatelska).

Zanim jednak rajcy mogli zająć swoje miejsca odbyło się uroczyste poświęcenie nowej sali, której już wcześniej nadano imię Marii Kelles – Krauza, pierwszej kobiety prezes Rady Miejskiej po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Poświęcenia dokonał ksiądz Mirosław Nowak, proboszcz kościoła pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela przy ulicy Rwańskiej.

– To bardzo ważny dzień dla radnych – mówiła Kinga Bogusz. – Historia zatoczyła koło, Rada Miejska wróciła do ratusza. Radni mają swoją własną salę, nie musimy już korzystać z tej w Urzędzie Stanu Cywilnego.Jesteśmy tu gospodarzami, możemy spotykać się z mieszkańcami, zwoływać nadzwyczajne sesję w dogodnych dla nas terminach.

Ostatecznie radni zajęli miejsca analogicznie do tego, jak siedzieli w Pałacu Ślubów przy ulicy Moniuszki. W centralnej części ław, na przeciw stołu prezydialnego znaleźli swoje miejsca radni Prawa i Sprawiedliwości. Lewa strona przypadła Koalicji Obywatelskiej. Z prawej strony obradom będzie się przysłuchiwał prezydent i jego zastępcy.

Jak już pisaliśmy, meble w nowej sali zostały wykonane na zamówienie. W sali zainstalowano system do głosowania, każdy z radnych ma swój mikrofon. Są monitory, na których wyświetlane są m.in. wyniki głosowania. Na sali są też trzy kamery rejestrujące przebieg obrad. Obowiązek transmisji w internecie jest teraz ustawowym obowiązkiem.

– Mamy nowoczesny system, mam nadzieję, że nie będzie problemów z głosowaniami – mówiła Kinga Bogusz. – Myślę, że to też będzie większy komfort pracy.

Zanim radni przystąpili do realizowania porządku obrad dzisiejszej sesji, przez kilkadziesiąt minut uczyli się jak korzystać z systemu do głosowania.

bdb

 

 

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz