• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Radomscy policjanci zostali wyposażeni w osobiste kamery

1 marca 2019

135 osobistych kamer trafiło do policjantów z Radomia. Od dzisiaj, 1 marca, służbę na terenie Radomia pełnią wyposażeni w nie policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego. Urządzenia rejestrujące będą również wykorzystywane przez funkcjonariuszy z drogówki.

271-56857

 

Komenda Miejska Policji w Radomiu jest pierwszą jednostką garnizonu mazowieckiego wyposażoną w urządzenia audio-wizualne. W następnej kolejności trafią do policjantów z Siedlec i Płocka.

Jak informuje zespół prasowy KWP w Radomiu, kamery będą zawieszone na mundurach funkcjonariuszy i będą rejestrować każdy szczegół podejmowanych przez nich interwencji. Urządzenie nagrywa nie tylko obraz, ale również dźwięk. Nie jest to jednak zwykła kamera, ponieważ policjant nie ma możliwości kasowania lub edytowania nagrania. Po zakończeniu służby kamera trafia do specjalnej stacji dokującej, która automatycznie archiwizuje zarejestrowane dane i ładuje kamery.

Głównym celem wprowadzenia osobistych kamer na mundurach policjantów jest transparentność działań policji, ochrona obywateli oraz ochrona prawna samych funkcjonariuszy. Przypinane do mundurów miniaturowe kamery mają rozwiązać nie tylko problem w zakresie zastrzeżeń co do pracy policjantów, ale także bezpodstawnych oskarżeń kierowanych wobec nich.

Przypomnijmy: po ostatnich zmianach obowiązujących przepisów policjanci mają uprawnienia do nagrania interwencji publicznych, jak również interwencji w miejscach innych niż publiczne. Zapisy z kamer pozwolą rozstrzygać sporne sytuacje występujące podczas interwencji, będą również mogły zostać wykorzystane jako materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach.

kat

Fot. KWP Radom

 

 

Tags

Dodaj komentarz