• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Rusza budowa drugiego odcinka trasy NS z Południa do centrum

20 października 2020

Rozpoczynają się prace przy budowie drugiego odcinka trasy N-S, który połączy osiedle Południe z centrum miasta. Dziś wykonawca inwestycji – firma Strabag – oficjalnie przejął plac budowy. Droga ma być gotowa za rok.

   

– Trasa N-S to jeden z filarów Strefy Wygodnego Ruchu. Odcinek pomiędzy Czarnoleską, a Żakowicką, to bardzo ważny element układu drogowego, który odciąży przeciążoną ulicę Wierzbicką i 1905 Roku – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Inwestycja jest realizowana w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca zakończył już prace projektowe i pozyskał wszelkie niezbędne pozwolenia. W tym tygodniu przystępuje do prac budowlanych. Zgodnie z projektem powstanie 1,5-kilometrowa, dwukierunkowa droga, po jednym pasie w każdą ze stron. Na wysokości ulicy Wjazdowej ma zostać wykonane rondo. - Wzdłuż całej trasy powstaną także ciągi pieszo-rowerowe, jeden o szerokości 3,5 i długości 850 m oraz drugi o długości 980 m i szerokości 5 m - wyjaśnia wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Prace mają zakończyć się jesienią przyszłego roku. Umowa z wykonawcą opiewa na 26,5 mln zł.

Przypomnijmy: firma Strabag wygrała także przetarg na zaprojektowanie i budowę trzeciego odcinka trasy N-S, od ulicy Żeromskiego do Energetyków. Umowa została podpisana w połowie września. W pierwszej kolejności są prowadzone prace projektowe. Nowa droga będzie miała prawie 3,5 km długości. Trzeci odcinek trasy N-S powinien być gotowy do 2024 roku.

Źródło: UM Radom/fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

Tags