Święto patrona miasta. Barbara Łopyta, założycielka portalu Radom. Retrospekcja, laureatką Nagrody św. Kazimierza

19 marca 2023

Barbara Łopyta, pomysłodawczyni i założycielka cieszącego się ogromną popularnością portalu Radom. Retrospekcja, została laureatką tegorocznej Nagrody św. Kazimierza, przyznawanej osobom, które kultywują i popularyzują historię miasta. Test wiedzy o Radomiu wygrała drużyna Bractwa Rowerowego.

 

Nagrodę św. Kazimierza otrzymała Barbara Łopyta (fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

Odbywający się jak co roku w Resursie, tym razem jubileuszowy, X Wielki Test Wiedzy o Radomiu zakończył tegoroczne Kaziki. Wzięło w nim udział 16 trzyosobowych drużyn. Musiały one znać wiele zagadnień z dziedziny historii, sportu, czy nawet danych demograficznych i urbanistyki.

Uczestnicy sprawdzianu uznali pytania - było ich aż 40 - za dość trudne. Jedno z nich dotyczyło honorowych obywateli Radomia, inne nazw ulic. Pytano również o powierzchnię Rynku i patronów parkowych alejek. Pojawiło się też pytanie o najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2022 r.  Wśród tych, które wzbudziło najwięcej kontrowersji wzbudziło o koncepcję budowy tramwaju w Radomiu. Po zakończeniu konkursu doszło nawet do gorącej dyskusji na ten temat, ale organizatorzy szybko rozwiali wątpliwości. Roztrząsanie dylematów związanych z pytaniem o linię tramwajową nie doprowadziło do zaognienia walki pomiędzy drużynami. Wprost przeciwnie.

Test wygrała drużyna Bractwa Rowerowego, drugie miejsce zajął zespól MZDiK, a trzecie - prezydenta.

Nagrodę św. Kazimierza, patrona miasta, otrzymała Barbara Łopyta, pomysłodawczyni i założycielka  portalu Radom. Retrospekcja. Portal działa od polowy kwietnia 2017 r. i ma ponad 19 tys. członków, którzy codziennie publikują na nim stare zdjęcia miasta, historyczne ciekawostki i gorąco dyskutują ze sobą w komentarzach. Internauci aktywni na tej grupie, ale nie tylko oni, spotykają się również co miesiąc w resursie na "retrospotkaniach", gdzie omawiają różnorodne tematy związane ze starym Radomiem.

kat

 

Tags