Wiadukt otwarty. Samochody jadą, autobusy komunikacji miejskiej jeszcze nie

14 października 2021

Wiadukt w ul. Kozienickiej nad torami został już otwarty i mogą nim jechać samochody, ale autobusy komunikacji miejskiej wrócą na swoje stałe trasy dopiero w przyszłym tygodniu. MZDiK tłumaczy to opóźnienie koniecznością przygotowania m.in. rozkładów jazdy i systemów elektronicznych.

 

Autobusy komunikacji miejskiej pojadą tędy dopiero za około tydzień

 

Tak jak zapowiadano wczoraj, dzisiaj o godz. 12.30 PKP Polskie Linie Kolejowe otworzyły przebudowany wiadukt drogowy nad torami na ulicy Kozienickiej. - Do końca roku przewidzieliśmy jeszcze porządkowanie terenu przy linii kolejowej - wyjaśnia Karol Jakubowski z PKP PLK.

Prędkość 160 km/h? Dopiero za dwa lata

Nowy obiekt jest szerszy od poprzedniego, dzięki czemu zmieściła się nim ścieżka rowerowa oraz chodnik. Są dwa szerokie pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku. Stary wiadukt był jednoprzęsłowy – nowy jest dwuprzęsłowy. Z wiaduktu można wygodnie zejść na nowy przystanek Radom Gołębiów. Winda ułatwi komunikację osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.

Pociągi z oczekiwaną przez podróżnych prędkością 160 km/h pojadą tędy dopiero w... 2023 r. Tyle czasu zajmie uzyskiwanie niezbędnych certyfikatów. Natomiast montaż nowego systemu sterowania przez Thales i zakończeniu budowy podstacji trakcyjnych przez PKP Energetykę będzie miał miejsce w I kwartale 2022 r.

Autobusy muszą poczekać

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji poinformował, że mimo dopuszczenia wiaduktu w ciągu ulicy Kozienickiej do ruchu, kursowanie autobusów będzie przywrócone na stałe trasy dopiero w przyszłym tygodniu. "Jest to związane z faktem, iż termin oddania wiaduktu był kilkukrotnie przekładany, a decyzja o odbiorze została przedstawiona „z dnia na dzień". Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji musi zatem przygotować zarówno rozkłady jazdy, systemy elektroniczne oraz ustawić przystanki w miejscach, w których będą one obowiązywać. W związku z tym do czasu przywrócenia stałych tras dla autobusów, ruch komunikacji miejskiej będzie odbywać się istniejącymi objazdami. Prawdopodobny termin powrotu autobusów na dawne trasy to środa (20 października)" - czytamy w mediach społecznościowych firmy.

bdb, kat

Tags