Wojewoda w sprawie SOR-u na Józefowie. Zamiast naprawiać, szukają winnych

6 lutego 2021

 – Zdjęcie statusu covidowego z miejskiego szpitala nie rozwiąże problemu z zarządzaniem SOR w MSS – uważa wojewoda mazowiecki i nie zgadza się na takie rozwiązanie. To jego odpowiedź na dramatyczny apel zarządu placówki na Józefowie, lekarzy i władz samorządowych.

 

 

Jak już pisaliśmy, zarówno zarząd MSS, lekarze, jak i władze województwa mazowieckiego apelują do wojewody, by pomógł w rozwiązaniu problemu przepełnionego i będącego już na granicy wydolności SOR-u na Józefowie. Przekonują, że w tak dużym mieście jak Radom powinien funkcjonować drugi oddział ratunkowy.

W odpowiedzi na ostatnia konferencję z udziałem wicemarszałków Mazowsza, wojewoda przypomina, że "nie jest organem założycielskim wojewódzkiego szpitala i może wykonywać działania tylko na podstawie przewidzianych w prawie upoważnień. Ma np. uprawnienia kontrolne i z tych uprawnień względem wojewódzkiego szpitala skorzystał".

Czy mają program naprawczy?

– Wojewoda nie może zastąpić zarządu szpitala. Za organizację pracy odpowiada prezes szpitala, odpowiedzialność za jego funkcjonowanie ponosi też organ założycielski (Marszałek Województwa Adam Struzik). Rekrutację do szpitala prowadzi kierownictwo placówki - powtarza Radziwiłł. Dodaje, że za bezpieczeństwo pacjentów na terenie szpitala również odpowiada jego zarząd. Czy zarząd szpitala oraz województwa przedstawił jakikolwiek własny program naprawczy czy zamierzają scedować zarządzanie całkowicie na wojewodę? - pyta wojewoda.

Konstanty Radziwiłł uważa, że "zdjęcie statusu covidowego z miejskiego szpitala (co proponuje MSS i władze Radomia) nie rozwiąże problemu z zarządzaniem SOR w wojewódzkim szpitalu. Ponadto zarząd szpitala wojewódzkiego przedstawia postulaty tak, jakby epidemia była już za nami, a wysokospecjalistyczna opieka dla mieszkańców Radomia z COVID-19 i chorobami towarzyszącymi niepotrzebna. Czy to jest troska o pacjentów? – zastanawia się wojewoda.

Szpoital powiatowy? To niemożliwe

Radziwiłł nie widzi też możliwości przeznaczenia jednego ze szpitali powiatowych na leczący pacjentów z koronawirusem. "Liczba pacjentów z COVID - 19 w miejskim szpitalu utrzymuje się w ostatnim czasie praktycznie na stałym poziomie (około 150 pacjentów). Tak więc pomysł sugerowany przez zarząd MSS, aby na placówkę covidową przeznaczyć jeden ze szpitali powiatowych poza Radomiem jest mało realny, ponieważ nie ma możliwości fizycznej wydzielenia tylu miejsc izolacyjnych w innym szpitalu i tym samym uwolnienia RSS dla pacjentów z innymi chorobami" - czytamy w oświadczeniu wojewody. Przypomina on, że "w miejskim szpitalu leczeni są pacjenci z dodatkowymi schorzeniami towarzyszącymi zakażeniu koronawirusem i szpitale powiatowe nie są do tego przygotowane. Należy też pamiętać, że uruchomienie części SOR dla pacjentów niecovidowych wymagałoby jednocześnie wydzielenia łózek na oddziale intensywnej terapii, wewnętrznym i chirurgicznym (w tym również na ortopedii), co automatycznie redukuje miejsca dla chorych na Covid-19, a także stwarzałoby dla nich zagrożenie zakażenia koronawirusem".

Radziwiłł podkreśla również, że "wyznaczenie RSS w Radomiu jako szpitala dedykowanego wyłącznie pacjentom z COVID-19 było poprzedzone analizami i doświadczeniami wielu miesięcy epidemii.  Decyzja o jednoprofilowości szpitala wynikała też z postulatu dyrekcji RSS –  która zwracała uwagę, że w szpitalu nie ma możliwości oddzielenia pacjentów zakaźnych i niezakaźnych". Podkreśla zarazem, że " w ostatnich tygodniach znacząco zredukowano liczbę łóżek covidowych w szpitalach powiatowych na obszarze dawnego województwa radomskiego, co pozwoliło na przywrócenie możliwości leczenia pacjentów mających inne choroby niż COVID-19".

Kolejka karetek i pijany lekarz

Wojewoda nawiązuje także do "niepokojących incydentów", które ostatnio miały miejsce w szpitalu na Józefowie, po których Mazowiecki Urząd Wojewódzki przeprowadził kontrole; w grudniu 2020 roku  w związku z kolejką karetek. Jak się dowiadujemy, szpital ma teraz czas na "zgłoszenie umotywowanych zastrzeżeń". Następnie zostanie sporządzone wystąpienie pokontrolne. "Wstępne wnioski z kontroli wskazują że organizacja pracy SOR wymaga poprawy".

Jeśli chodzi o sprawę lekarza dyżurnego, który będąc pijany pełnił dyżur w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym MSS, wojewoda "mając na uwadze powagę zaistniałej sytuacji oraz możliwość narażenia na utratę zdrowia i życia pacjentów SOR", zwrócił się do dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie kontroli w placówce . Urząd poprosił też o wyjaśnia prezesa MSS. "W związku z niepokojącymi sygnałami, że lekarz wykonywał świadczenia na kolejnych dyżurach – wojewoda oczekuje w tej sprawie wyjaśnień od zarządu szpitala" - czytamy w komunikacie Mazowieckiego urzędu Wojewódzkiego.

Większość sobie radzi

Wojewoda Radziwiłł powtarza również artykułowaną już tezę, że w trudnym czasie pandemii " większość szpitali świetnie radzi sobie w tej sytuacji", a MSS w Radomiu "jest praktycznie jedynym szpitalem w skali województwa zgłaszającym poważne problemy organizacyjne". Wojewoda widzi zatem przyczynę tego w złej organizacja pracy. "Zatem niezrozumiałe jest, że zamiast podejmować usprawnienia, zarządzający szpitalem, a także Adam Struzik, Marszałek Województwa, będący właścicielem szpitala, poszukują winnych poza szpitalem" - brzmi odpowiedź.

 

Tags