Za złotówkę do muzeum i teatru. To propozycja samorządu województwa dla dzieci i młodzieży

19 maja 2022

Tylko złotówkę trzeba będzie wydać, aby zwiedzić wystawy w radomskiej Elektrowni czy Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Złotówkę będzie kosztować również wizyta w muzeach we Wsoli i Czarnolesie. Ale za tak minimalną kwotę będzie można też zobaczyć spektakl w Teatrze Polskim w Warszawie, czy koncert zespołu Mazowsze.

 

Wstęp kosztuje zaledwie złotówkę (fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego)

 

W ten sposób samorząd województwa mazowieckiego zaprasza i otwiera swoje instytucje kultury dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu.

Nie tylko w Radomiu

Zarząd województwa na realizację programu przeznaczył 6 mln zł. Ta kwota wyrówna utracone przychody instytucji kultury. Aby móc skorzystać z „promocyjnej” ceny szkoła powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury.

Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza i zachęcenie mazowieckiej młodzieży do odwiedzania muzeów i teatrów.

Do udziału w programie, w którym bierze 28 instytucji kultury będących pod opieką samorządu województwa zachęca wicemarszałek Rafał Rajkowski. -  Nasze instytucje kultury to dziś miejsca tętniące życiem, mające wiele do zaoferowania odwiedzającym. Chodzi nie tylko o same eksponaty, ale też o bardzo atrakcyjną ofertę, w tym np. warsztatową czy spotkania autorskie – podkreśla wicemarszałek.

Korzystając z nowego programu samorządu Mazowsza uczniowie mogą skorzystać nie tylko z oferty radomskich instytucji kultury, ale wybrać się np. do Teatru Polskiego, Warszawskiej Opery Kameralnej czy też skansenów w Sierpcu czy Wiączeminie Polskim.

Tanio albo bezpłatnie

– Od początku naszej działalności staramy się, by dostęp do naszej oferty był tani albo wręcz bezpłatny, zgodnie z przekonaniem, ze udział w kulturze mnie może być limitowany zamożnością czy miejscem zamieszkania. Dzięki wsparciu sponsorów prywatnych i instytucjonalnych udało nam się utrzymać darmowy wstęp na wszystkie wydarzenia artystyczne i intelektualne organizowane w MWG. Teraz dzięki inicjatywie samorządu Mazowsza również nasze działania edukacyjne staną się łatwo dostępne – podkreśla Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Dyrektor Elektrowni Włodzimierz Pujanek liczy, że nowa inicjatywa samorządu województwa przyciągnie do Radomia również zwiedzających spoza miasta. - Jesteśmy już dobrze znani radomianom i mam wrażenie, że lubiani, co pokazuje frekwencja na naszych wydarzeniach. Chcemy iść dalej. I z naszą ofertą docierać do mieszkańców całego Mazowsza - wyjaśnia. 

Oferta będzie dostępna do końca roku lub do wyczerpania budżetu.  

Lista instytucji kultury biorących udział w programie tutaj

kat, bdb

 

Tags