Zamek w Iłży jeszcze bardziej atrakcyjny. Będą tarasy i kładka wokół murów

11 grudnia 2020

Zamek w Iłży ma w jeszcze większym stopniu przyciągać turystów. To właśnie z myślą o nich pomyślano o nowych tarasach, kładce i oświetleniu podestów. Wydział Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego w Radomiu wydał właśnie pozwolenie na budowę w związku z kolejnymi pracami konserwatorskimi murów XVII-wiecznego obiektu.

 

 

- Przy istniejących ścianach zabytku zostaną wybudowane szerokie drewniane tarasy wraz ze schodami wejściowymi z różnych stron. Nad bramą, prowadzącą na dziedziniec pojawi się również drewniana kładka - tak, aby można było przejść wokół murów. Wszystkie podesty dla zwiedzających zostaną oświetlone za pomocą stylizowanych lamp LED z czujnikami ruchu - objaśnia rzecznik starostwa Marcin Genca.

Przebudowane zostanie także samo wejście na basztę: zamiast zewnętrznych krótkich betonowych schodów, zostaną wykonane nowe, prowadzące tam od strony dziedzińca. Na dziedzińcu zamkowym pojawią się posadzki z kamienia polnego oraz podziemna instalacja odprowadzająca wody opadowe poza obręb murów. Z kolei w dawnych komnatach zostaną położone posadzki ceramiczne.

- Część prac będzie prowadzona pod nadzorem służb konserwatora zabytków. Nad bramą wjazdową pojawi się kamienny portal, zrekonstruowane zostaną również kamienne łukowe przesklepienia nad istniejącymi otworami okiennymi w murach. Wejścia na dziedziniec zamku będą zamykane metalowymi kratami - dodaje rzecznik.

 Projekt zakłada również wykonanie całkowicie nowej instalacji elektrycznej wraz z nowoczesnym systemem sterującym oświetleniem zamku i baszty, co umożliwi w przyszłości realizację widowisk multimedialnych lub laserowych. Na baszcie ma pojawić się również tzw. hotspot sieci bezprzewodowej WiFi.

kat

Fot. Powiat Radomski

Tags