Zdjęcia do serialu „Stulecie Winnych” kręcono w… Radomiu. Ekipę filmową gościł skansen

25 kwietnia 2022

Serial TVP „Stulecie Winnych” cieszy się olbrzymią popularnością i oglądalnością wśród widzów. Wprawne oko wielu radomian z pewnością zauważyło, że część zdjęć do filmu kręcono w Muzeum Wsi Radomskiej. Skansen – zresztą – nie po raz pierwszy zagrał polską wieś.

 

fot. FB/Stulecie Winnych TVP

 

Sceny nakręcone w skansenie możemy oglądać we wszystkich czterech sezonach serialu. - Producenci szukali starej wsi, a jak państwo pamiętacie, pierwsza część "Stulecia Winnych" to lata sprzed I wojny światowej, więc nie było nigdzie takich chałup i "podzieliliśmy się" zdjęciami razem z Muzeum Mazowieckim w Sierpcu. Ale to u nas była chałupa, w której zamieszkiwała Kinga Preis, czyli babcia, Stanisław. Tu się wychowywały małe córki Ania i Mania. Na przestrzeni tych wszystkich edycji, oczywiście zmieniając nieco wszystkie aranżacje, dostosowywaliśmy nasze obiekty. I przez te wszystkie sezony, jak ktoś ma bystre oko, dopatrzy się m.in. chałupy z Chomentowa, Klonówka, Jastrzębi i Alojzowa - mówi dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek. Podkreśla, że skansen jest bardzo wdzięczny producentowi i reżyserowi, że wybrał radomski skansen, że serial cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. - Można go będzie również powtarzać, oglądać w powtórkach. Myślę, że pokazanie muzeum w takim obrazie jak "Stulecie Winnych" jest dla nas ogromnym zaszczytem - zapewnia dyrektor Jaroszek.

Zadowoleni są także... turyści. - Dziękuję aktorom, którzy nie zamykają się w swoich kamperach, tylko wychodzą do zwiedzających, robią sobie zdjęcia. Niektórzy radomianie wiedząc, kiedy serial jest u nas nagrywany przychodzą do muzeum, oczekując na te miłe spotkania - podkreśla Ilona Jaroszek.

Przed "Stuleciem Winnych" w muzeum nagrywano także inne filmy, m.in. "Przedwiośnie" w reżyserii Filipa Bajona.

Bożena Dobrzyńska

Wszystkie zdjęcia: FB/Stulecie Winnych TVP

Tags