Cenne sekundy ratują życie. Lądowisko przy szpitalu na Józefowie jest gotowe

27 stycznia 2023

Lądowisko dla helikopterów przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu jest już gotowe. Teraz będą tu mogły lądować nawet śmigłowce Black Hawk. Trwają właśnie końcowe odbiory inwestycji, która była realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

 

 

- Uruchomienie lądowiska jest planowane na 1 lutego. Personel naszego szpitala, który będzie obsługiwał ten obiekt, przejdzie szkolenie. Poprowadzi je Lotnicze Pogotowie Ratunkowe  - mówi Karolina Gajewska, rzeczniczka MSS w Radomiu.

Modernizacja lądowiska przy szpitalu na Józefowie kosztowała około 1mln 200 tys. zł. Koszt ten wzrósł w porównaniu z planowanym, ponieważ plac został przystosowany do lądowania śmigłowców Black Hawk. - Dzięki temu zwiększymy możliwości operacyjne naszego lądowiska - zapewnia rzeczniczka.

Od rozbiórki do nowoczesnego oświetlenia nawigacyjnego

Prace przy przebudowie starego (miało już 20 lat) rozpoczęły się od rozbiórki dotychczasowej nawierzchni i oświetlenia nawigacyjnego. Ułożono nową nawierzchnia i wyremontowano droga dojazdową do obiektu. Zamontowano też nowoczesny system oświetlenia nawigacyjnego wraz z zapewnieniem zasilenia. Wykonano też monitoring lądowiska, przy którym stanął nowy kontener techniczny. Na nowo oznakowano również szpitalne budynki po to, by zapewnić bezpieczeństwo operacjom śmigłowców.

Cenne są nawet sekundy

Dotychczasowe lądowisko nie spełniało też wszystkich wymaganych obecnie standardów i przepisów nałożonych przez ministra zdrowia. Teraz będzie mogło zapewnić najszybszy z możliwych transport chorych wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Zgodnie z przepisami, powinno się znajdować w najbliższym otoczeniu szpitala, tak aby transport chorych z helikoptera do placówki medycznej nie zajmował więcej niż 5 minut. Cenne sekundy niejednokrotnie ratują życie.

bdb

Tags