• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Cywilna wersja pistoletu VIS 100 dla miłośników broni. „Łucznik” sprzedał już 1000 egzemplarzy

31 maja 2021

Mimo pandemii koronawirusa cywilna wersja VIS 100 w zaledwie dziewięć miesięcy trafiła już do tysiąca entuzjastów i miłośników polskiej broni strzeleckiej. VIS 100 M1, pistolet zaprojektowany i wyprodukowany przez radomską Fabrykę Broni wszedł na polski rynek cywilny w 2020 roku.

 

VIS 100 M1 (fot. Fabryka Broni Radom)

 

Pierwsze egzemplarze cywilnych pistoletów VIS 100 M1 kal. 9x19 mm trafiły do sprzedaży w sierpniu 2020 roku. - Pistolet charakteryzuje się małą masą, optymalnymi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Dostosowany jest do użytkowania zarówno przez strzelców prawo-, jak i leworęcznych. Dzięki wymiennym nakładkom posiada ergonomiczny chwyt z możliwością dopasowania jego wielkości do ręki użytkownika - walory broni wymienia Aleksandra Odziemkowska, rzeczniczka FB. Kolejne atuty pistoletu to fakt, że szkielet broni wykonano z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium. - Szyna NATO Rail, zgodna ze standardem STANAG 4694, przeznaczona do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego zwiększa jego funkcjonalność. Broń posiada też automatyczny bezpiecznik, który chroni przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Dodatkowo zastosowano tzw. zwalniacz napiętego kurka (decocker) - precyzuje rzeczniczka.

Dla miłośników polskiej broni

W ciągu zaledwie 9 miesięcy Fabryka Broni w Radomiu sprzedała na rodzimym rynku 1000 egzemplarzy VIS 100 M1. Odbiorcami pistoletów są miłośnicy polskiej broni, którzy uprawiają szeroko rozumiany sport strzelecki, tj. strzelectwo dynamiczne, jak i strzelectwo tarczowe. Broń znalazła także uznanie kolekcjonerów broni palnej. Ta jednostka broni jest wyjątkowa, ponieważ to pierwszy od lat 90. polski pistolet w pełni opracowany konstrukcyjnie i technologicznie oraz wykonany na terenie Polski.

- Jesteśmy dumni, że pistolet VIS 100 M1, zasilany amunicją 9x19 mm znalazł uznanie wśród klientów rynku cywilnego. Nasza broń jest dziś w sprzedaży na rodzimym rynku, ale Fabryka Broni rozmawia też z importerami m.in. z USA, Kanady oraz krajów Ameryki Południowej i Europy. Chcemy, by polskie konstrukcje takie jak VIS 100 czy MSBS GROT stały się mocną marką, promującą polską myśl technologiczną – wyjaśnia Seweryn Figurski, członek zarządu „Łucznika”.

W ramach projektu Tytan

Pistolet VIS 100 M1 to cywilna wersja opracowanego i zaprojektowanego, a także produkowanego przez Fabrykę Broni wojskowego pistoletu samopowtarzalnego VIS 100. Broń została zaprezentowana po raz pierwszy 1 lipca 2014 roku podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni w Radomiu. VIS 100 powstał w ramach wojskowego projektu Tytan, a nazwa nawiązuje do historycznego Vis wz. 35 oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do dziś dostarczono wojsku prawie 8000 pistoletów VIS 100 kal.9x19 mm. W bieżącym roku zaplanowano kolejne dostawy, dzięki czemu do końca 2021 roku do polskich sił zbrojnych trafi prawie 6000 sztuk VIS 100.

kat

 

 

 

Tags