Dlaczego warto kupić grill gazowy – najważniejsze zalety tego rozwiązania

17 listopada 2022

Grill gazowy jest urządzeniem, na które decyduje się coraz szersze grono fanów grillowania. Ma wiele zalet, między innymi możliwość ustawienia nie tylko na trawie lub balkonie, ale też na altance jako zewnętrzna kuchnia całoroczna. Tego rodzaju grill nie emituje też szkodliwych substancji podczas grillowania, dlatego jest o wiele bezpieczniejszy niż tradycyjne modele

 

 

Niektórzy decydują się na bardziej kompaktowe modele grilli gazowych na balkon, gdzie najczęściej nie można rozpalać ognia. Urządzenie to jest doskonałą alternatywą dla swoich dymiących poprzedników. Jakie jeszcze zalety ma grill gazowy i co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup?

Grill gazowy - wybór zdrowy i ekologiczny

Mimo tego, że ceny gazu systematycznie rosną, zakup grilla gazowego jest wciąż rozważany przez wielu miłośników grillowania. Dlaczego? Wysokiej klasy urządzenie na gaz nie ma negatywnego wpływu na środowisko - nie emituje podczas spalania szkodliwych substancji powstających podczas palenia brykietu. Okazuje się też, że jedzenie przyrządzane na grillu gazowym jest też zdecydowanie zdrowsze, niż na tradycyjnym grillu węglowym. Dzieje się tak dlatego, że tłuszcz, który wytapia się z mięsa, nie spala się w ogniu. Nie przekształca się więc w niezdrowe opary. W grillu gazowym, między palnikami a rusztem znajduje się blacha izolująca jedzenie od ognia. 

Szybkie nagrzewanie i możliwość kontrolowania temperatury w grillu gazowym

Grille gazowe zostały wyposażone w palniki, które stanowią źródło ognia - tak samo, jak w przypadku kuchenki gazowej. Najczęściej grill jest zasilany butlą z gazem, dlatego, jeśli w pobliżu znajdują się dzieci, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. 

Ruszt urządzenia nagrzewa się szybko - nawet jeśli nie sprzyja nam pogoda. Dzięki temu nie musimy długo czekać, aż upiecze się mięso. To jedna z głównych zalet grilla gazowego - możemy korzystać z niego niezależnie od pogody. Ponadto tego rodzaju urządzenie pozwala na łatwe kontrolowanie i utrzymanie optymalnej temperatury. Wystarczy przekręcić pokrętłem, by dostosować optymalną moc płomienia. Nie musimy też obawiać się wiatru, który nie zgasi zupełnie grilla, dzięki czemu nie trzeba będzie rozpalać go ponownie.

Grill gazowy - grilluj dyskretnie, bez dymu!

Aromatyczny i jednocześnie gryzący dym z grilla może wydawać się niektórym nieodłącznym elementem majówki. Jednak często podrażnia śluzówkę oka i może irytować sąsiadów, szczególnie jeśli nie mieszkamy w domku jednorodzinnym. Dzięki grillowi gazowemu, problem dymu znika. Dzieje się tak ze względu na fakt, że nie dochodzi w nim do spalania węgla. Co prawda, jeśli chcemy z niego korzystać na przydomowym tarasie lub balkonie, musimy zachować zasady bezpieczeństwa, ale jest to zdecydowanie prostsze, a grill bardziej dyskretny. Zdarza się, że wspólnoty mieszkaniowe wprowadzają przepisy zakazujące używania grilla na balkonach i tarasach, jednak w przypadku grilli gazowych lub elektrycznych zakazy te są zdecydowanie rzadziej spotykane.

Grill gazowy - doskonałe rozwiązanie na każdą pogodę

W naszym kraju zaledwie przez kilka miesięcy w roku pogoda pozwala na palenie tradycyjnego grilla. Zdarza się jednak, że nawet latem pogoda utrudnia grillowanie - wiatr i deszcz nie jest rzadkością. Dzięki grillowi gazowemu możemy cieszyć się smakiem mięsa z rusztu niezależnie od aury za oknem i temperatury. Wystarczy wydzielić wcześniej w ogródku zadaszone miejsce, by rozpocząć ucztę. Jakościowe urządzenia wyposażone są w pokrywę, odporną na zmienne warunki atmosferyczne, a dodatkowo doskonale utrzymuje temperaturę podczas grillowania.

Nabijanie butli gazowych - gdzie się udać?

Wśród wszystkich wymienionych zalet, warto wspomnieć też o konieczności uzupełnienia butli z gazem. Na szczęście nie jest to dużym problemem - możemy to zrobić między innymi w sklepach OBI https://www.obi.pl/uslugi/wymiana-butli-gazowych/. Napełnianie butli turystycznych nie jest kosztowną usługą i możemy to zrobić przy okazji, podczas robienia zakupów. Butle gazowe znajdują też zastosowanie w przypadku innych urządzeń, dlatego warto przy okazji zakupów zabrać wszystkie butle, by mieć odpowiedni zapas gazu w razie potrzeby.

 

Tags